eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweKarawan i bankowóz jako pojazdy specjalne w podatku VAT

Karawan i bankowóz jako pojazdy specjalne w podatku VAT

2014-06-15 10:12

Karawan i bankowóz jako pojazdy specjalne w podatku VAT

Karawan © Thaut Images - Fotolia.com

Rozliczanie podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi innymi niż samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony jest dość skomplikowane. Kwietniowa nowelizacja, wprowadzając dodatkowe podziały i kolejne formalności w postaci choćby ewidencji przebiegu pojazdów do celów VAT, także nie ułatwiła podatnikom sprawy.

Przeczytaj także: Samochód ciężarowy VAT-1 bez nowego badania technicznego

Obecnie aby ustalić jak przedsiębiorca powinien rozliczać podatek VAT, należy zapoznać się z ustawą oraz z dodatkowymi rozporządzeniami. Na te ostatnie uwagę powinni zwrócić przede wszystkim ci, którzy w ramach swoich działalności wykorzystują karawany oraz bankowozy.

Karawan i bankowóz jako pojazdy specjalne
Do pełnego odliczenia podatku VAT od nabycia pojazdu oraz od związanych z nim wydatków uprawnieni są m.in. podatnicy, którzy posiadają w firmie pojazdy specjalne. Zaletą rozliczeń jest w przypadku tych maszyn fakt, że nie wywołują one konieczności prowadzenia dodatkowej ewidencji przebiegu pojazdów. Zgodnie z art. 86a ust. 4 pkt. 2 konstrukcja takich pojazdów właściwie wyklucza używanie ich do celów prywatnych lub też sprawia, że takie użycie nie ma znaczenia dla rozliczeń podatkowych.

Lista pojazdów specjalnych została wykazana w ust. 9 pkt. 3 artykułu 86a. W tym miejscu znajdziemy zatem agregat elektryczny lub spawalniczy, pojazd przeznaczony do prac wiertniczych, koparkę i koparko-spycharkę, ładowarkę, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych oraz żuraw samochodowy. Katalog takich pojazdów w ustawie jest zamknięty, co oznacza, że teoretycznie żaden inny pojazd nie powinien być uznawany za specjalny. W tym miejscu warto jednak spojrzeć na ust. 16 wskazanego artykułu. Zgodnie z nim do pojazdów tych mogą zostać dodane jeszcze inne, wymienione w rozporządzeniach wydawanych przez ministra finansów.

fot. Thaut Images - Fotolia.com

Karawan

Obecnie aby ustalić jak przedsiębiorca powinien rozliczać podatek VAT, należy zapoznać się z ustawą oraz z dodatkowymi rozporządzeniami. Na te ostatnie uwagę powinni zwrócić przede wszystkim ci, którzy w ramach swoich działalności wykorzystują karawany oraz bankowozy.


Z taką właśnie sytuacją mają do czynienia właściciele bankowozów oraz karawanów, ponieważ pojazdy te zostały uwzględnione w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Jak czytamy w par. 2 rozporządzenia:

§ 2. Za pojazdy samochodowe inne niż określone w art. 86a ust. 9 ustawy uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika uznaje się pojazdy samochodowe będące pojazdami specjalnymi o przeznaczeniu:
  • pogrzebowy,
  • bankowóz - wyłącznie typu A i B
- jeżeli mają jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony.
>

Bankowóz bankowozowi nierówny, czyli o wymogach technicznych
Możliwość zaliczenia pojazdów pogrzebowych oraz bankowozów do pojazdów specjalnych to dobra wiadomość - daje przecież szansę na pełne odliczenie podatku naliczonego, i to bez dodatkowych obciążeń formalnych. Warto jednak zwrócić uwagę, że samo nazwanie pojazdu bankowozem czy samochodem pogrzebowym może nie wystarczyć, aby przekonać do tego faktu urzędnika skarbowego.

Przede wszystkim w obu przypadkach pojazdy takie powinny mieć albo jeden rząd siedzeń, albo dopuszczalną masę całkowitą większą niż 3 tony. Na kolejne wymogi wskazuje par. 3, zgodnie z którym szczegółowe dane techniczne pojazdów określone są w dwóch odrębnych, odpowiednich ustawach.

Przepisy dotyczące aspektów technicznych karawanu zostały wymienione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich. Wymogi techniczne i sanitarne szczegółowo określono w par. 4 pkt. 1 rozporządzenia:

§ 4 pkt. 1. Środek transportu drogowego przeznaczony do przewozu zwłok i szczątków ludzkich powinien spełniać następujące wymagania techniczne i sanitarne:
  1. być trwale oznakowany w sposób wskazujący na jego przeznaczenie,
  2. posiadać kabinę kierowcy odizolowaną od części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich,
  3. posiadać zabezpieczenia przed przesuwaniem się trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie podczas przewozu,
  4. posiadać podłogę w części przeznaczonej na umieszczenie trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie wykonywaną z materiałów łatwo zmywalnych i odpornych na działanie środków dezynfekujących,
  5. posiadać wydzielone miejsce na przechowywanie środków dezynfekcyjnych, sprzętu myjąco-czyszczącego oraz jednorazowych rękawic ochronnych.

Pojazd pogrzebowy, który spełnia powyższe warunki, powinien zostać zarejestrowany jako specjalny zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: