Karawan i bankowóz jako pojazdy specjalne w podatku VAT
2014-06-15 10:12
Karawan © Thaut Images - Fotolia.com
Przeczytaj także: Samochód ciężarowy VAT-1 bez nowego badania technicznego
Obecnie aby ustalić jak przedsiębiorca powinien rozliczać podatek VAT, należy zapoznać się z ustawą oraz z dodatkowymi rozporządzeniami. Na te ostatnie uwagę powinni zwrócić przede wszystkim ci, którzy w ramach swoich działalności wykorzystują karawany oraz bankowozy.Karawan i bankowóz jako pojazdy specjalne
Do pełnego odliczenia podatku VAT od nabycia pojazdu oraz od związanych z nim wydatków uprawnieni są m.in. podatnicy, którzy posiadają w firmie pojazdy specjalne. Zaletą rozliczeń jest w przypadku tych maszyn fakt, że nie wywołują one konieczności prowadzenia dodatkowej ewidencji przebiegu pojazdów. Zgodnie z art. 86a ust. 4 pkt. 2 konstrukcja takich pojazdów właściwie wyklucza używanie ich do celów prywatnych lub też sprawia, że takie użycie nie ma znaczenia dla rozliczeń podatkowych.
Lista pojazdów specjalnych została wykazana w ust. 9 pkt. 3 artykułu 86a. W tym miejscu znajdziemy zatem agregat elektryczny lub spawalniczy, pojazd przeznaczony do prac wiertniczych, koparkę i koparko-spycharkę, ładowarkę, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych oraz żuraw samochodowy. Katalog takich pojazdów w ustawie jest zamknięty, co oznacza, że teoretycznie żaden inny pojazd nie powinien być uznawany za specjalny. W tym miejscu warto jednak spojrzeć na ust. 16 wskazanego artykułu. Zgodnie z nim do pojazdów tych mogą zostać dodane jeszcze inne, wymienione w rozporządzeniach wydawanych przez ministra finansów.
fot. Thaut Images - Fotolia.com
Karawan
Z taką właśnie sytuacją mają do czynienia właściciele bankowozów oraz karawanów, ponieważ pojazdy te zostały uwzględnione w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Jak czytamy w par. 2 rozporządzenia:
§ 2. Za pojazdy samochodowe inne niż określone w art. 86a ust. 9 ustawy uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika uznaje się pojazdy samochodowe będące pojazdami specjalnymi o przeznaczeniu:
- pogrzebowy,
- bankowóz - wyłącznie typu A i B
Bankowóz bankowozowi nierówny, czyli o wymogach technicznych
Możliwość zaliczenia pojazdów pogrzebowych oraz bankowozów do pojazdów specjalnych to dobra wiadomość - daje przecież szansę na pełne odliczenie podatku naliczonego, i to bez dodatkowych obciążeń formalnych. Warto jednak zwrócić uwagę, że samo nazwanie pojazdu bankowozem czy samochodem pogrzebowym może nie wystarczyć, aby przekonać do tego faktu urzędnika skarbowego.
Przede wszystkim w obu przypadkach pojazdy takie powinny mieć albo jeden rząd siedzeń, albo dopuszczalną masę całkowitą większą niż 3 tony. Na kolejne wymogi wskazuje par. 3, zgodnie z którym szczegółowe dane techniczne pojazdów określone są w dwóch odrębnych, odpowiednich ustawach.
Przepisy dotyczące aspektów technicznych karawanu zostały wymienione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich. Wymogi techniczne i sanitarne szczegółowo określono w par. 4 pkt. 1 rozporządzenia:
§ 4 pkt. 1. Środek transportu drogowego przeznaczony do przewozu zwłok i szczątków ludzkich powinien spełniać następujące wymagania techniczne i sanitarne:
- być trwale oznakowany w sposób wskazujący na jego przeznaczenie,
- posiadać kabinę kierowcy odizolowaną od części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich,
- posiadać zabezpieczenia przed przesuwaniem się trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie podczas przewozu,
- posiadać podłogę w części przeznaczonej na umieszczenie trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie wykonywaną z materiałów łatwo zmywalnych i odpornych na działanie środków dezynfekujących,
- posiadać wydzielone miejsce na przechowywanie środków dezynfekcyjnych, sprzętu myjąco-czyszczącego oraz jednorazowych rękawic ochronnych.
Pojazd pogrzebowy, który spełnia powyższe warunki, powinien zostać zarejestrowany jako specjalny zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.
oprac. : Anna Kubalka / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)