eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPCC od zawarcia umowy spółki komandytowej pobiera notariusz

PCC od zawarcia umowy spółki komandytowej pobiera notariusz

2014-06-05 13:35

PCC od zawarcia umowy spółki komandytowej pobiera notariusz

PCC od zawarcia umowy spółki komandytowej pobiera notariusz © Iurii Sokolov - Fotolia.com

Notariusz, przed którym została zawarta umowa spółki komandytowej w formie aktu notarialnego, występuje z tytułu tej czynności jako płatnik w podatku od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że od zawarcia tejże umowy powinien pobrać ten podatek i przekazać go do urzędu skarbowego. Podmiotami obowiązanymi do zapłaty są tutaj osoby działające w imieniu zakładanej spółki - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 23.05.2014 r. nr ITPB2/436-47/14/DSZ.

Przeczytaj także: Kapitał rezerwowy spółki komandytowej z podatkiem PCC?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca jest notariuszem, na którym ciąży obowiązek pobierania i odprowadzania podatku od czynności cywilnoprawnych dokonanych w formie aktu notarialnego. Podczas sporządzania aktu notarialnego spółki komandytowej powstała wątpliwość, czy winien on pobrać oraz przekazać do urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy tej spółki a jeśli tak, to od kogo należy go pobrać? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi podlegają:
1. następujące czynności cywilnoprawne:
a. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych;
b. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku;
c. (uchylona);
d. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy;
e. umowy dożywocia;
f. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat;
g. (uchylona);
h. ustanowienie hipoteki;
i. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności;
j. umowy depozytu nieprawidłowego;
k. umowy spółki;
2. zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
3. orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

fot. Iurii Sokolov - Fotolia.com

PCC od zawarcia umowy spółki komandytowej pobiera notariusz

Notariusz, przed którym została zawarta umowa spółki komandytowej w formie aktu notarialnego, występuje z tytułu tej czynności jako płatnik w podatku od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że od zawarcia tejże umowy powinien pobrać ten podatek i przekazać go do urzędu skarbowego.


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, podczas sporządzania aktu notarialnego umowy spółki komandytowej u Wnioskodawczyni (notariusza) powstało zagadnienie dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego oraz podmiotu zobowiązanego do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. W ocenie Wnioskodawczyni, notariusz nie ma możliwości pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zawarcia w formie aktu notarialnego umowy spółki osobowej (spółki komandytowej), ponieważ podatek ten ciąży na spółce, zaś spółka komandytowa powstaje dopiero z chwilą wpisu do rejestru, a nie chwilą zawarcia umowy. W konsekwencji Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że z uwagi na brak podmiotu zobowiązanego do zapłaty (spółki, która powstanie dopiero z momentem wpisu do rejestru), notariusz – jako płatnik – nie ma możliwości pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatkiem tym nie można, zdaniem Wnioskodawczyni, obciążyć wspólników, albowiem nie są oni podatnikami. Wnioskodawczyni podkreśla, że notariusz nie ma również możliwości pobrania podatku od spółki, już po zawarciu umowy spółki i po jej zarejestrowaniu. Przemawia za tym obowiązek uzależnienia dokonania czynności notarialnej od uprzedniej zapłaty podatku wynikający z treści art. 10 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przystępując do analizy tak przedstawionego stanu faktycznego należy w pierwszej kolejności zauważyć, że zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i, w myśl art. 4 pkt 9 tej ustawy ciąży, przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 tej ustawy, obowiązek zapłaty podatku ciąży na podatnikach tego podatku.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: