VAT: WNT samochodu z podatkiem od wartości dodanej
2014-06-03 13:30
Przeczytaj także: VAT-23: żuraw samojezdny nie jest środkiem transportu
Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego opisu sprawy należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (samochodu dostawczego). Ponieważ Wnioskodawca nabył samochód dostawczy od kontrahenta niemieckiego, który jest podatnikiem w rozumieniu art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy i samochód ten w ramach tego nabycia został przemieszczony na terytorium kraju.
Wątpliwości Zainteresowanego sprowadzają się do ustalenia, czy w związku z naliczonym podatkiem przez kontrahenta niemieckiego, Wnioskodawca fakturę powinien zaksięgować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie w kwocie brutto czy netto.
Zgodnie z przepisem art. 31 ustawy (obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r.) - podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów była kwota, jaką nabywający był obowiązany zapłacić.
Podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, obejmowała:
1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;
2. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia
– art. 31 ust. 2 ustawy (obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r.).
Na podstawie wprowadzonego od dnia 1 stycznia 2014 r. art. 30a ust. 1 ustawy - do ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w tym również dokonywanego na podstawie art. 12a ust. 4-6, stosuje się odpowiednio art. 29a ust. 1, 6, 7, 10 i 11.
W myśl art. 29a ust. 1 ustawy - podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Stosownie do art. 29a ust. 6 ustawy - podstawa opodatkowania obejmuje:
1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
W myśl art. 29a ust. 7 ustawy - podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:
1. stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;
2. udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;
3. otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.
Powyższe przepisy wskazują, że jako podstawę opodatkowania przyjąć należy otrzymaną przez dokonującego dostawy zapłatę, wynagrodzenie za sprzedany towar.
Zatem w przedmiotowej sprawie podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu przez Zainteresowanego stanowi kwota, jaką był on obowiązany zapłacić - zgodnie z przepisem art. 31 ustawy obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r. W obowiązującym stanie prawnym podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży (art. 29a ust. 1 ustawy).
Podsumowując należy stwierdzić, że w związku z naliczonym podatkiem przez kontrahenta Zainteresowany fakturę dokumentującą wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu powinien zaksięgować w kwocie brutto - obejmującej całą kwotę jaką zapłacił za samochód. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Środki transportu: Rolnik zapłaci VAT od kombajnu z UE [© Dusan Kostic - Fotolia.com] Środki transportu: Rolnik zapłaci VAT od kombajnu z UE](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wewnatrzwspolnotowe-nabycie-towaru/Srodki-transportu-Rolnik-zaplaci-VAT-od-kombajnu-z-UE-234995-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)