Organy podatkowe sprawdzają zeznania PIT za 2013 rok
2014-06-02 13:31
Fiskus sprawdza PIT-y za 2013 rok © Piotr Adamowicz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Niepodpisane wspólne zeznanie podatkowe
Problem z dotrzymaniem terminuUrzędnicy odpowiedzialni za sprawdzanie poprawności zeznań podatkowych działają według określonego planu. W pierwszej kolejności sprawdzą czy zeznanie zostało złożone w terminie. Prace ułatwia im system informacyjny, w którym widnieją nazwiska wszystkich osób zobligowanych do terminowego złożenia deklaracji, takich jak PIT-11. Jeśli deklaracja nie dotarła do urzędu, podatnik będzie musiał to wytłumaczyć. Aby oszczędzić sobie problemów warto zachować wszelkie dowody wysyłki rozliczenia, np. dowód nadania listu.
Zapominalscy – ci, którzy nie złożyli zeznania – będą musieli złożyć je tak czy inaczej. Każdy z takich przypadków traktowany jest przez fiskus z osobna, ale większość z nich kończy się ukaraniem podatnika. Główną rolę gra tutaj wysokość zobowiązania podatnika wobec państwa. Im wyższe takie zobowiązanie, tym większa nałożona kara. Urząd bierze również pod uwagę ogólną sytuację materialną podatnika, np. wysokość jego dochodu. Z reguły nakładana jest kara w przedziale od 168 zł do 3.360 zł.
Brak rozliczenia podatku to nie jedyny grzech na sumieniu podatników. Innym jest brak terminowej wpłaty naliczonego podatku. Spóźnialscy są upominani przez urząd na pisemnie. Dokument taki to nic innego jak wezwanie do zapłaty zaległego podatku. Na uregulowanie należności podatnik ma 7 dni (licząc od momentu otrzymania powiadomienia). Brak regulacji należności grozi oczywiście wszczęciem postępowania egzekucyjnego i otrzymaniem kary (do której dolicza się odsetki za zwłokę i koszty wysłania upomnienia). Naliczenie kary dotyczy jedynie tych przypadków, w których regulacja należności wyraźnie przeciąga się w czasie.
fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com
Fiskus sprawdza PIT-y za 2013 rok
Dalsza weryfikacja poprawności PIT
Po wstępnej weryfikacji podatnika przychodzi czas na sprawdzenie samego zeznania podatkowego. Oprócz sprawdzenia poprawności wypełnionego dokumentu (pod względem danych, jakie zawiera), weryfikuje się także to, czy dany formularz trafił do właściwego urzędu. W razie niejasności podatnik zmuszony będzie do udzielenia urzędowi stosownych informacji.
Najczęstsze błędy pojawiające się w zeznaniach podatkowych:
- błędy rachunkowe,
- niezgodności formalne,
- wypełnianie złych rubryk,
- brak podpisu na formularzu,
- złe zaokrąglenie podstawy opodatkowania,
- złe wyliczenie podatku z podstawy.
Proces sprawdzania zeznań nie jest ograniczony czasowo. Trwa tyle, ile potrzeba, aby przeprowadzić go prawidłowo. W uprzywilejowanej pozycji są te zeznania, z których wynika nadpłata podatku, a co za tym idzie – jej zwrot. W takiej sytuacji urząd ma 3 miesiące (od otrzymania deklaracji podatkowej) na zwrot pieniędzy. Aby ułatwić życie podatnikom, niektóre z urzędów oferują możliwość sprawdzania postępu w weryfikacji zeznania podatkowego za pomocą strony internetowej.
Termin przedawnienia podatku dochodowego za rok 2103 upływa 31 grudnia 2019 roku. Do tego czasu urząd może sprawdzić ponownie złożone i zaakceptowane wcześniej zeznanie podatkowe.
oprac. : ifirma.pl / Mała księgowość internetowa ifirma.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)