Podatek VAT: towary z odwrotnym obciążeniem a zmiana przepisów
2014-05-17 09:12
Przeczytaj także: Odwrotne obciążenie a mały podatnik i metoda kasowa w VAT
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy #61485; podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
W przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, w fakturze nie wykazuje się danych dotyczących stawki i kwoty podatku (art. 106 ust. 1a ustawy).
Stosownie do art. 106 ust. 3 ustawy - przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.
W myśl art. 19 ust. 1 ustawy #61485; obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.
Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).
Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy).
Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy - w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
W sytuacji, gdy faktyczna dostawa towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia dokonana została po 1 października 2013 r., podatnikiem zobowiązanym do jej opodatkowania jest - w myśl art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy - nabywca tych towarów, a nie ich sprzedawca.
W niniejszej sprawie mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją, tj. dostawą towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia dokonaną przez Wnioskodawcę po 1 października 2013 r., na poczet której jednak przed tym dniem Spółka otrzymała od nabywcy zaliczkę. Otrzymana zaliczka nie obejmowała 100% wartości towarów.
Wątpliwości Zainteresowanego dotyczą sposobu opodatkowania (rozliczenia) powyższej transakcji.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji zaliczki, zadatku, przedpłaty, raty.
Według Słownika Języka Polskiego PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005 r.:
• zaliczka oznacza część należności wpłacaną lub wypłacaną z góry na poczet tej należności (str. 1221);
• zadatek oznacza sumę pieniędzy wręczaną przy zawieraniu umowy w celu zapewnienia jej wykonania (str. 1210);
• przedpłata oznacza część ceny towaru wypłacaną w celu uzyskania gwarancji jego zakupu w określonym terminie (str. 774);
• rata oznacza część należności pieniężnej, płatną w oznaczonym terminie (str. 831).
Zatem zaliczka jest to część należności wpłacana lub wypłacana z góry na poczet należności. Wpłaca się ją więc na poczet przyszłej dostawy towarów lub przyszłego wykonania usługi przed faktyczną dostawą lub faktycznym wykonaniem usługi. Natomiast przez przedpłatę należy rozumieć określoną sumę pieniędzy, stanowiącą część ceny towaru lub usługi, wpłacaną z góry w celu uzyskania gwarancji zakupu lub wykonania usługi w określonym terminie. Stosownie do powyższego, zaliczka jak również przedpłata jako zapłata na poczet przyszłej należności musi być powiązana z konkretną transakcją.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że aby daną wpłatę pieniężną móc uznać za przedpłatę, zaliczkę, zadatek lub ratę, musi ona zostać dokonana na poczet przyszłej konkretnej transakcji. Zatem w momencie wpłaty musi być znany towar czy usługa, na które zostaną one przeznaczone.
Podkreślić należy, że zaliczka nie jest dodatkową czynnością podlegającą opodatkowaniu lecz jest integralnie związana z daną usługą lub sprzedażą konkretnego towaru, na poczet których została uiszczona. W przypadku zaliczek ustawodawca określił jedynie inny moment powstania obowiązku podatkowego niż w przypadku sprzedaży świadczonej bez pobrania zaliczki. Zatem, zaliczka powinna podlegać opodatkowaniu na takich samych zasadach jak świadczenie którego dotyczy.
Zainteresowany poinformował, że przed 1 października 2013 r. otrzymał od nabywcy zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów, od tego dnia objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia.
Jak wskazano powyżej, zasada odwróconego obciążenia ma zastosowanie również do dostawy, na poczet której wniesiono przed 1 października 2013 r. całość lub część zapłaty, gdy sama dostawa została zrealizowana po tej dacie. Oznacza to, że wpłata dokonana przed wejściem w życie nowych regulacji, a dotycząca dostawy dokonanej po tej dacie, powinna zostać skorygowana. Dla danej dostawy towarów może istnieć tylko jeden podatnik zobowiązany do jej rozliczenia.
Podsumowując, wartość całej dostawy (zaliczka i dostawa ostateczna) winna być opodatkowana w całości po stronie nabywcy towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia w momencie dokonania tej dostawy.
W związku z powyższym Spółka - będąca podatnikiem z tytułu otrzymania do 30 września 2013 r. zaliczki na ww. towary - zobowiązana była wystawić z tego tytułu fakturę na której winna wykazać podatek należy w wysokości 23%. W związku jednak z dostawą towarów dokonaną w październiku 2013 r., nabywca rozlicza podatek należy w całości, natomiast Zainteresowany (sprzedawca) koryguje podatek od wcześniej opodatkowanej zaliczki w momencie ostatecznej dostawy towarów, wystawiając fakturę korygującą. (...)"
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)