eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodatek dochodowy przed decyzją o karcie podatkowej

Podatek dochodowy przed decyzją o karcie podatkowej

2014-05-12 13:20

Podatek dochodowy przed decyzją o karcie podatkowej

Podatek dochodowy przed decyzją o karcie podatkowej © apops - Fotolia.com

Część przedsiębiorców może skorzystać z opodatkowania kartą podatkową, czyli najbardziej uproszczoną formą opodatkowania, która ogranicza obowiązki podatkowe do absolutnego minimum. Zastosowanie tego opodatkowania następuje na wniosek podatnika, zaś wartość podatku oblicza urząd skarbowy w decyzji. Jaki podatek jednak płacić przed wydaniem tej decyzji?

Przeczytaj także: Forma opodatkowania 2014: opłacalny ryczałt ewidencjonowany?

Wniosek o zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej składa się na formularzu PIT-16. Termin jego złożenia jest różny w zależności od tego, czy podatnik dopiero co firmę otwiera, czy też prowadzi ją od pewnego czasu.
I tak podatnicy kontynuujący działalność gospodarczą wniosek PIT-16 składają w urzędzie nie później niż do dnia 20 stycznia danego roku podatkowego. Podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku z kolei wniosek taki winni złożyć przed jej rozpoczęciem lub dołączyć go do wniosku o wpis do CEIDG (formularza CEIDG-1) składanego zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Na podstawie tego wniosku następnie naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej. Warto przy tym pamiętać, że wysokość tego podatku jest ustalana odrębnie na każdy rok podatkowy (na każdy rok wydawana jest nowa decyzja).

Oczywiście wydanie takiej decyzji nie następuje z chwilą złożenia wniosku PIT-16. Organ ma bowiem na to określony czas. Jaki podatek zatem płacić w powstałej próżni (a więc w czasie prowadzenia działalności lecz przed wydaniem decyzji)? Sposób postępowania jest różny w zależności od tego, czy podatnik prowadził działalność gospodarczą w poprzednim roku (a jeśli tak, to jaką formę opodatkowania stosował) czy też jest dopiero co podmiotem rozpoczynającym prowadzenie firmy.

fot. apops - Fotolia.com

Podatek dochodowy przed decyzją o karcie podatkowej

Wniosek o zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej składa się na formularzu PIT-16. Termin jego złożenia jest różny w zależności od tego, czy podatnik dopiero co firmę otwiera, czy też prowadzi ją od pewnego czasu.


I tak art. 24 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne mówi, że do podatników, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy opłacali podatek dochodowy na ogólnych zasadach lub w innej formie niż karta podatkowa albo którzy w roku podatkowym rozpoczęli działalność, nie stosuje się zwolnień z obowiązku prowadzenia ksiąg oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej opodatkowanie w formie karty podatkowej, nie dłuższym jednak niż cztery miesiące.
Co za tym idzie, podatnicy wyżej wymieni (a więc nowe firmy, czy też kontynuujący prowadzenie biznesu opodatkowanego w sposób inny aniżeli karta podatkowa) w podanym okresie winni prowadzić księgi oraz wpłacać zaliczki na podatek. Kwoty zapłaconego podatku w okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej opodatkowanie w formie karty podatkowej zalicza się następnie na poczet podatku wynikającego z decyzji określającej wysokość karty podatkowej.

Zgoła inaczej jest w przypadku przedsiębiorców, którzy w roku poprzedzającym dany rok podatkowy opłacali podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Ci mianowicie są obowiązani, do dnia otrzymania decyzji ustalającej wysokość tego podatku na dany rok, opłacać kartę w wysokości stawki określonej w decyzji ustalającej jej wysokość na rok poprzedni. Wpłacone kwoty zostaną następnie zaliczone na poczet podatku wynikającego z decyzji za dany rok podatkowy.

Warto wiedzieć
Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Są oni jednak obowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.

Podatek w formie karty podatkowej za dany miesiąc jest płatny w terminie do 7 dnia miesiąca następnego, zaś za miesiąc grudzień do 28 grudnia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: