eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweTydzień na złożenie PIT

Tydzień na złożenie PIT

2014-04-23 15:24

Tydzień na złożenie PIT

PIT © anna - Fotolia.com

Do upływu terminu złożenia rocznego rozliczenia podatku dochodowego PIT został już tylko tydzień. Osoby które jeszcze tego nie zrobiły powinny się pospieszyć, bowiem za niezłożenie w terminie zeznania podatkowego można być ukaranym dość poważną grzywną. na szczęście PIT można złożyć nawet nie ruszając się z domu, za pośrednictwem internetowego systemu e-Deklaracje.

Przeczytaj także: Papierowy PIT przechodzi do historii. Zeznania wypełni fiskus

Nieprzekraczalnym terminem na przesłanie rocznej deklaracji podatkowej jest koniec kwietnia, czyli północ 30 kwietnia. W odpowiednim kwestionariuszu PIT dokonujemy rozliczeń dochodów osiągniętych w roku 2013, z uwzględnieniem ulg i zwolnień które nam przysługują lub z których zamierzamy skorzystać. Wypełnione deklaracje można wysłać zarówno pocztą (decyduje data stempla pocztowego) jak i poprzez internetowy system e-Deklaracje.

Obowiązek ponoszenia świadczeń publicznych - a takimi są podatki - jest wprost zapisany w konstytucji, a w szczególności w art. 84 naszej ustawy zasadniczej ("Każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie."). Prawa i obowiązki podatników są z kolei określone w Ordynacji podatkowej.

Obowiązek rozliczenia podatku mają wszystkie osoby mieszkające w Polsce. W rozliczeniu należy uwzględnić wszystkie źródła przychodów, bez względu na ich rodzaj czy położenie ich źródeł (oznacza to np. że osoba mieszkająca w Polsce musi również rozliczać dochody uzyskane za granicą, choć nie zawsze musi płacić od nich podatek w Polsce, zależy to bowiem od dwustronnych umów u unikaniu podwójnego opodatkowania). Na dopełnienie obowiązku rozliczenia PIT mamy czas do 30 kwietnia roku następującego, po roku podatkowym, za który dokonujemy rozliczenia, czyli - w tym roku - do północy ze środy na czwartek. Jeśli jedynym źródłem przychodów w ubiegłym roku była praca u jednego pracodawcy lub emerytura, wówczas rozliczenia może dokonać pracodawca albo ZUS, jednak w takiej sytuacji nie można skorzystać z odliczeń i ulg podatkowych.

Przy rozliczaniu podatku należy wybrać odpowiedni formularz PIT (albo kilka, jeśli istnieje taka potrzeba - np. przy dochodach z kilku tytułów), następnie go poprawnie wypełnić (ewentualnie skorzystać z programu komputerowego, który po podaniu niezbędnych danych obliczy podatek i wydrukuje wypełniony PIT) i wysłać do właściwego urzędu skarbowego listem poleconym. Do złożenia rocznego rozliczenia podatkowego można też skorzystać z internetowego systemu e-Deklaracje.

Niezłożenie w terminie zeznania jest wykroczeniem skarbowym, a kara za nie jest uregulowana przez Kodeks karny skarbowy. Za spóźnienie lub niezłożenie rocznego rozliczenia PIT można zapłacić od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W bieżącym roku minimalne wynagrodzenie wynosi 1680 złotych, nietrudno więc policzyć że minimalna kara dla spóźnialskich to 168 złotych, maksymalna zaś wynosi 33 tys. 600 złotych. Urzędy skarbowe jednak każdą sprawę rozpatrują indywidualnie, oceniając przyczyny i okoliczności opóźnienia, a wymierzana kara rzadko przekracza dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli 3 tys. 360 złotych (taka kara może bowiem być nałożona w ramach standardowej procedury wymierzania mandatu karnego). Dla spóźnialskich i roztargnionych prawo przewidziało jednak sposób na ominięcie kary. Można jej uniknąć dokonując tzw. czynnego żalu, czyli składając deklarację (jej korektę), opłacając zaległy podatek wraz z odsetkami oraz wyjaśniając przyczyny opóźnienia.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: PIT, podatek, złożenie PIT, rozliczenie podatku

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: