KPiR i ewidencja przychodów: ewidencja sprzedaży bezrachunkowej
2014-04-23 12:17
Sprzedaż bezrachunkowa a KPiR © serq - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż bezrachunkowa w podatku VAT i dochodowym
Sprzedaż bezrachunkowa, a KPiRZapisów w KPiR można dokonywać także i na podstawie ewidencji. Ewidencja powinna zawierać liczbę porządkową (numer kolejny wpisu), datę uzyskania przychodu i jego wartość. Należy pamiętać, aby ewidencja była zbroszurowana, a jej karty ponumerowane. Wpisu dokonuje się ostatniego dnia miesiąca w jednej pozycji na podstawie danych z ewidencji, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenie z budżetem - ale nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Sprzedaż bezrachunkowa przy ryczałcie ewidencjonowanym
W sytuacji, gdy podatnik rozlicza się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego, zapisów w ewidencji przychodów dokonuje się na podstawie dowodu wewnętrznego wystawianego na koniec dnia, nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. W dokumencie w jednej kwocie należy wykazać wartość tych przychodów za ten dzień, pamiętając o podziale na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zapisy powinny być dokonywane w porządku chronologicznym, nie później niż do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
fot. serq - Fotolia.com
Sprzedaż bezrachunkowa a KPiR
Kasa rejestrująca
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani do prowadzenia ewidencji obrotów przy zastosowaniu kas fiskalnych (za wyjątkiem podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas).
Podatnicy prowadzący działalność przy użyciu kas rejestrujących nie muszą prowadzić ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej. Zapisów w księdze powinni dokonywać na podstawie danych wynikających z raportów dobowych. Mogą również dokonywać zapisów w księdze na koniec każdego miesiąca, na podstawie danych wynikających z raportów miesięcznych.
Dane wynikające z raportów powinny zostać dodatkowo skorygowane o ewentualne zwroty lub reklamacje towarów lub oczywiste pomyłki. Należy je ujmować w osobnych ewidencjach.
oprac. : ifirma.pl / Mała księgowość internetowa ifirma.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)