eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaRyczałt ewidencjonowany a usługi na rzecz byłego pracodawcy

Ryczałt ewidencjonowany a usługi na rzecz byłego pracodawcy

2014-04-17 13:21

Ryczałt ewidencjonowany a usługi na rzecz byłego pracodawcy

Ryczałt ewidencjonowany a usługi na rzecz byłego pracodawcy © Jörg Lantelme - Fotolia.com

Przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym, który w trakcie prowadzenia firmy podpisał umowę o pracę na czas określony, po czym po zakończeniu tej umowy świadczył usługi na rzecz byłego pracodawcy w tym samym zakresie, co czynności wykonywane w ramach umowy o pracę - nie traci prawa do tej formy opodatkowania. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 01.04.2014 r. nr ILPB1/415-27/14-2/IM.

Przeczytaj także: Utrata prawa do ryczałtu ewidencjonowanego a spis z natury

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca w 2012 roku otworzył działalność gospodarczą w zakresie obróbki mechanicznej elementów metalowych, dla której wybrał opodatkowaniem ryczałtem ewidencjonowanym. Następnie w okresie kwiecień-maj 2013 r. wykonywał czynności wchodzące w zakres jego działalności na podstawie umowy o pracę. W tym czasie nieprzerwanie prowadził także firmę, zaś po zakończeniu stosunku pracy od czerwca 2013 r. rozpoczął on wykonywanie czynności związanych z obróbką mechaniczną elementów metalowych na rzecz byłego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej. Wnioskodawca zadał pytanie, czy w takiej sytuacji w roku 2013 przysługuje mu prawo do opłacania ryczałtu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z przepisem art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) - ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

fot. Jörg Lantelme - Fotolia.com

Ryczałt ewidencjonowany a usługi na rzecz byłego pracodawcy

Przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym, który w trakcie prowadzenia firmy podpisał umowę o pracę na czas określony, po czym po zakończeniu tej umowy świadczył usługi na rzecz byłego pracodawcy w tym samym zakresie, co czynności wykonywane w ramach umowy o pracę - nie traci prawa do tej formy opodatkowania.


Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast w myśl art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do podatników rozpoczynających działalność w roku podatkowym, którzy w poprzednim roku podatkowym nie prowadzili działalności, opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stosuje się od dnia uzyskania pierwszego przychodu. W przypadku nowo utworzonej spółki za rozpoczęcie działalności uważa się datę uzyskania pierwszego przychodu przez tę spółkę.

Natomiast z art. 7 ust. 2 ww. ustawy wynika, że nie stanowi rozpoczęcia działalności w roku podatkowym:
1. całkowita lub częściowa zmiana branży lub przedmiotu działalności,
2. zmiana umowy spółki lub zmiana wspólnika.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskanych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: