Ulga prorodzinna na usamodzielnione i pracujące dziecko?
2014-04-16 12:36
Ulga prorodzinna na usamodzielnione i pracujące dziecko? © serq - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek liniowy: nawet zawieszona firma wyłącza preferencyjne opodatkowanie
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca wraz z żoną są emerytami. Przez pierwsze 5 miesięcy 2012 r. byli rodziną zastępczą spokrewnioną na mocy wyroku sądu rodzinnego z maja 2006 r. Dziecko to (J.L.) w roku 2012 uzyskało pełnoletniość, niemniej decyzją starosty przebywało w rodzinie zastępczej do 31 maja 2012 r. i w czasie tym uczęszczało do szkoły średniej. 31.05.2012 r. nastąpiło opuszczenie rodziny zastępczej przez J.L., która stała się całkowicie samodzielna, niezależna i nie związana z rodziną zastępczą. Do czasu usamodzielnienia się J.L. nie uzyskiwała żadnych dochodów, niemniej we wrześniu 2012 r. jako osoba samodzielna w ramach prac interwencyjnych została zatrudniona uzyskując do końca roku dochód w wysokości przekraczającej kwotę wolną od podatku, który został wykazany przez nią w zeznaniu PIT-37. Wnioskodawca zadał pytanie, czy w takiej sytuacji mógł skorzystać wraz z żoną z ulgi prorodzinnej za pierwszych 5 miesięcy wychowywania dziecka? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zasady korzystania z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu za 2012 r. określa art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2012 r.
W myśl art. 27f ust. 1 ww. ustawy od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:
1. wykonywał władzę rodzicielską,
2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.
fot. serq - Fotolia.com
Ulga prorodzinna na usamodzielnione i pracujące dziecko?
Stosownie do art. 27f ust. 2 ww. ustawy odliczeniu podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, o których mowa w ust. 1. Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:
1. na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych,
2. wstąpiło w związek małżeński.
Zgodnie z art. 27f ust. 3 ww. ustawy, w przypadku gdy w tym samym miesiącu kalendarzowym w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja lub sprawowana opieka, o których mowa w ust. 1, każdemu z podatników przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty obliczonej zgodnie z ust. 2 za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem.
Z przepisu art. 27f ust. 4 ww. ustawy wynika, że odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.
Według art. 27f ust. 5 cyt. ustawy odliczenia dokonuje się w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1, podając liczbę dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów - imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:
1. odpis aktu urodzenia dziecka,
2. zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
3. odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą,
4. zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)