eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweŁatwiejszy zwrot VAT?

Łatwiejszy zwrot VAT?

2014-04-14 10:20

Łatwiejszy zwrot VAT?

Podatek © Gina Sanders - Fotolia.com

Urzędy skarbowe mają zwracać podatek VAT bez zwłoki. Ministerstwo finansów wydało w tej kwestii odpowiednią rekomendację. Przedłużany będzie tylko zwrot kwoty VAT, co do których fiskus ma zastrzeżenia. Decyzję resortu finansów chwalą przedstawiciele przedsiębiorców.

Przeczytaj także: Finansowe plany rządu: bez reform, bez formalnego wzrostu podatków

Obecnie urzędy skarbowe, weryfikując podczas kontroli zasadność zwrotu podatku VAT blokowały całą kwotę objętą wnioskiem, nawet wtedy, gdy kontrola dotyczyła tylko jej części. Rekomendacja Ministerstwa Finansów ma zminimalizować czas oczekiwania na zwrot podatku, ale tylko w części nie budzącej wątpliwości fiskusa. Skrócenie terminu zwrotu ma ponadto zmniejszyć koszty odsetek wynikających z przedłużania zwrotu VAT podatnikom, ponoszone przez budżet państwa.

- Do tej pory urzędy skarbowe na wniosek o zwrot podatku VAT dokonywały weryfikacji i sprawdzenia i w tym czasie zatrzymywały całość kwoty, nawet jeżeli część jej nie budziła wątpliwości. W tej chwili chcemy, aby ta część, która nie podlega czynnościom sprawdzającym, była jak najszybciej, zgodnie z terminami ustawowymi, zwracana podatnikom, natomiast przetrzymywana, jeśli musi być, tylko ta część wymagający czynności sprawdzających - wyjaśnia Jacek Kapica, wiceminister finansów.

Jak podkreśla resort finansów, rekomendacja nie zmienia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zmieniona została tylko ich interpretacja. Przepisy określają tylko ostateczne terminy w jakich należy dokonać zwrotu całości należnej kwoty, nie precyzują natomiast tego, że zwrot musi być wypłacony jednorazowo.

Decyzję ministerstwa finansów chwalą przedsiębiorcy.

- To bardzo dobra informacja dla przedsiębiorców. O zmianę praktyki organów podatkowych zabiegaliśmy od kilku miesięcy. Doceniamy deklarację ministerstwa, aby nieprawidłową i mocno krzywdzącą dla podatników praktykę wyeliminować. Zatrzymanie całej przysługującej do zwrotu kwoty VAT może mieć bardzo negatywne skutki dla przedsiębiorców, a w niektórych przypadkach prowadzi do utraty płynności finansowej i problemów z finansowaniem działalności - mówi Andrzej Nikończyk, przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: