eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweKontrola podatkowa i przesunięcie terminu zwrotu VAT

Kontrola podatkowa i przesunięcie terminu zwrotu VAT

2014-04-04 13:37

Kontrola podatkowa i przesunięcie terminu zwrotu VAT

Kontrola podatkowa i przesunięcie terminu zwrotu VAT © adam88xx - Fotolia.com

Urząd skarbowy ma na dokonanie podatnikowi zwrotu bezpośredniego podatku VAT określony termin. Z reguły jest to 60 dni od chwili złożenia deklaracji przez podatnika. Niekiedy termin ten może jednak zostać skrócony do 25 dni, w innych przypadkach wydłużony aż do 180 dni. Za przekroczenie terminu zwrotu co do zasady podatnik może liczyć na odsetki za zwłokę. Nie będzie jednak tak w każdym przypadku.

Przeczytaj także: Spóźniony zwrot VAT zagrożeniem dla płynności finansowej firmy

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik wystąpił w deklaracji VAT-7 o zwrot bezpośredni nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na swój rachunek bankowy w terminie 25 dni. Urząd skarbowy jednakże przedłużył termin zwrotu i w tym czasie przeprowadził u podatnika kontrolę podatkową. Kontrola ta wykazała nieprawidłowości (zmniejszyła się kwota zwrotu), które podatnik skorygował poprzez złożenie deklaracji podatkowej. Urząd skarbowy dokonał zwrotu bezpośredniego w terminie 25 dni od złożenia korekty. Czy postępowanie to było prawidłowe? Czy podatnikowi przysługują odsetki za zwłokę związane z przekroczeniem terminu zwrotu liczonym od daty złożenia pierwotnej deklaracji?

Zasady zwrotu podatku VAT reguluje art. 87 ustawy o podatku od towarów i usług. Ust. 2 tego przepisu mówi m.in., że urząd skarbowy dokonuje zwrotu wykazanej w deklaracji kwoty w określonym terminie na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, lub na wskazany przez podatnika rachunek banku lub na rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jako zabezpieczenie udzielanego przez ten bank lub przez tę kasę kredytu. Zwrotu zatem nie można odebrać osobiście w kasie urzędu czy też otrzymać go za pośrednictwem poczty.

fot. adam88xx - Fotolia.com

Kontrola podatkowa i przesunięcie terminu zwrotu VAT

Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego.


W dalszej części przytoczonego przepisu czytamy, że jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej.

Tylko w przypadku, gdy przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
Co za tym idzie, jeżeli przeprowadzone przez organ czynności nie wykażą nieprawidłowości, zaś organ dokona zwrotu po ustawowym terminie, podatnik może liczyć na odsetki za zwłokę. Niestety odsetki te nie będą w wysokości odsetek podatkowych (a więc tych, które podatnik musiałby zapłacić fiskusowi za swoje spóźnienie) lecz w wysokości odsetek odpowiadającej opłacie prolongacyjnej, czyli w uproszczeniu mówiąc w wysokości połowy odsetek podatkowych.

Warto przy tym pamiętać, że przepisy podatkowe nie przewidują ram czasowych dla wykonania określonych wyżej czynności. Organ podatkowy zatem może w zasadzie dowolnie przedłużać termin zwrotu. Niemniej winien on przestrzegać zasady szybkości działania.

Warto również dodać, że podatnik który otrzymał postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu, może uchronić się przed zbyt długim oczekiwaniem na zakończenie postępowania w tej materii, niemniej to wiąże się ze złożeniem odpowiedniego zabezpieczenia, w związku z czym powyższe nie jest zbyt popularne wśród podatników.

Wracając jednak do naszego przykładu należy jeszcze raz podkreślić, że fiskus wypłaca odsetki za zwłokę w zwrocie podatku, jeżeli termin zwrotu został przez niego wydłużony w celu jego dodatkowego sprawdzenia, przy czym zwrot ten wykazał się zasadny, a więc zgodny z zadeklarowanym.

Jeżeli jednak przykładowo kontrola podatkowa stwierdzi u podatnika błędy w rozliczeniu, powodujące zmiany m.in. w wartości zadeklarowanego zwrotu, odsetki przysługiwać już nie będą. W rozpatrywanym przypadku podatnik po kontroli złożył korektę deklaracji, zaś urząd skarbowy dokonał zwrotu wykazanego w niej zwrotu w terminie 25 dni od daty złożenia tej korekty. Postępowanie organu podatkowego było tutaj jak najbardziej prawidłowe. W takiej bowiem sytuacji termin zwrotu jest liczony na nowo od daty złożenia korekty deklaracji. Skoro zaś nie nastąpiło przekroczenie terminu zwrotu, nie można ubiegać się o wypłatę odsetek.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: