eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodatki PIT, VAT i PCC gdy handel internetowy

Podatki PIT, VAT i PCC gdy handel internetowy

2014-04-03 12:26

Podatki PIT, VAT i PCC gdy handel internetowy

Podatki PIT, VAT i PCC gdy handel internetowy © blende40 - Fotolia.com

Trend sprzedaży internetowej przybiera charakter wzrostowy. W dzisiejszej dobie sprzedawcą może zostać nawet przeciętny Kowalski - dzięki coraz liczniejszym serwisom aukcyjnym czy ogłoszeniowym. Taka forma handlu jest o wiele mniej kosztowna od tradycyjnych sklepów - zbywca nie musi bowiem ponosić kosztów zużycia energii czy najmu lokalu, jego ochrony czy też sprzątania. To z kolei przyczynia się do obniżenia ceny dla kupującego. Summa summarum - obie strony są usatysfakcjonowane.

Przeczytaj także: Sprzedaż w Internecie a podatek PIT, VAT i PCC

Jednakże zbywający musi pamiętać o tym, że mimo braku ponoszenia kosztów zużycia czy usług obcych, powinien odprowadzać odpowiednie podatki do budżetu państwa. Jakie obowiązki nakłada zatem prawo podatkowe, jeśli w ramach działalności gospodarczej figuruje tak popularny dziś handel w sieci? Kiedy podatnik zobowiązany jest posiadać kasę fiskalną? A co z osobami prywatnymi - nieprowadzącymi działalności gospodarczej – czy one również są podatnikami podatku dochodowego?

Handel w sieci a działalność gospodarcza
Stosownie do litery prawa, za działalność gospodarczą uważać należy każdą zarobkową działalność handlową, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.
Handel w sieci będzie zatem stanowił działalność gospodarczą, jeśli jednocześnie spełni trzy przesłanki:
  1. Zarobkowość.
  2. Zorganizowanie.
  3. Ciągłość.

Z zarobkowością mamy do czynienia nie tylko w przypadku osiągania dochodów z działalności, ale – co warte podkreślenia – już w samym zamiarze jego osiągnięcia, a więc każdym działaniu mającym na celu przysporzenie dochodu.

fot. blende40 - Fotolia.com

Podatki PIT, VAT i PCC gdy handel internetowy

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą obligatoryjnie opodatkowują dochody z tytułu sprzedaży internetowej podatkiem dochodowym PIT (osoby fizyczne) lub CIT (osoby prawne). Jeśli natomiast sprzedaż nie jest dokonywana przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, są one również podatnikami podatku dochodowego PIT – handel w sieci uznawany jest za źródło przychodów jako odpłatne zbycie innych rzeczy.


Zorganizowanie to nic innego, jak działalnie w określonej formie prawnej – spółki kapitałowej, spółki osobowej, osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Sprawiającą najwięcej kłopotów przesłanką działalności gospodarczej jest ciągłość. Z jednej strony nie można jej utożsamiać z nieskończonością (jak mogłoby wskazywać na to potoczne jej znaczenie), z drugiej – należy traktować ją odmiennie od sporadyczności (niejednokrotnie utożsamianej z kolei z okazjonalnością). Na działalność wykonywaną w sposób ciągły składa się szereg określonych czynności, których efektem jest osiągnięcie założonego celu.

Pojęcie ciągłości pozostaje jednak niezależne od zagadnienia sezonowości, gdyż działalność sezonowa (np. zbiór truskawek) spełnia przesłanki uznania jej za ciągłą.

Działalność gospodarcza – obowiązki ogólne
Jeśli handel w sieci spełnia warunki uznania go za działalność gospodarczą, sprzedawca zobligowany jest do jej rejestracji w odpowiednim urzędzie (Krajowy Rejestr Sądowy lub Ewidencja Działalności Gospodarczej – w zależności od przyjętej formy prawnej).
Ponadto należy uzyskać numer REGON i NIP oraz odprowadzać należne podatki do budżetu państwa.

Wybór formy opodatkowania
Z chwilą rozpoczęcia działalności gospodarczej, ale nie później niż przed dokonaniem pierwszej transakcji, podatnik jest zobligowany wybrać sposób rozliczania się z urzędem skarbowym. Do wyboru ma trzy warianty:
  1. podatek na zasadach ogólnych
  2. podatek w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
  3. podatek w formie karty podatkowej.

Wybrana forma opodatkowania nie jest jednak wiążąca do końca prowadzenia działalności. Można ją zmienić na początku każdego roku podatkowego – w tym celu należy do dnia 20 stycznia złożyć stosowne zawiadomienie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
Przeczytaj także: Handel w internecie a podatki Handel w internecie a podatki

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: