Działalność gospodarcza: koszty gdy działy specjalne
2014-03-21 14:17
![Działalność gospodarcza: koszty gdy działy specjalne [© Smileus - Fotolia.com] Działalność gospodarcza: koszty gdy działy specjalne](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-dochodowy/Dzialalnosc-gospodarcza-koszty-gdy-dzialy-specjalne-134451-200x133crop.jpg)
Sałata © Smileus - Fotolia.com
Przeczytaj także: Otrzymanie darowizny na działy specjalne produkcji rolnej
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej warzyw i owoców. Podlega ustawie o rachunkowości i prowadzi księgi rachunkowe oraz płaci podatek liniowy. Jest także czynnym podatnikiem VAT. Z dniem 1 lutego wnioskodawca rozszerzył działalność o uprawę sałaty w szklarniach ogrzewanych o powierzchni przekraczającej 25 m2. Dochód z tego tytułu jest ustalany na podstawie norm szacunkowych (działy specjalne produkcji rolnej). Wnioskodawca zamierza wyprodukowaną w szklarni w gospodarstwie ogrodniczym sałatę sprzedawać do sieci handlowych poprzez swoją firmę, ponieważ sieci te nie chcą zarejestrować drugiego podmiotu o tym samym NIP. Wnioskodawca zadał pytanie, czy przesuwając z gospodarstwa ogrodniczego do swojej hurtowni wytworzony produkt (sałatę) może ją uznać za koszt uzyskania przychodów wg cen rynkowych ustalonych wobec innych dostawców, jednocześnie sprzedając ją na sieci handlowe zgodnie z zamówieniami, a różnicę, czyli dochód opodatkować wg zasad dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:
• pkt 3 – pozarolnicza działalność gospodarcza;
• pkt 4 – działy specjalne produkcji rolnej.
fot. Smileus - Fotolia.com
Sałata
Przekazanie sałaty z działów specjalnych produkcji rolnej do prowadzonej działalności gospodarczej jest kosztem uzyskania przychodu. Wartość pieniężną przekazanej sałaty określić należy na podstawie cen rynkowych, stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku.
Zgodnie z art. 24 ust. 2 ww. ustawy, u podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Osoby osiągające przychód z działów specjalnych produkcji rolnej mogą wybrać jeden z dwóch sposobów opodatkowania dochodu z tego źródła. Wybór tego sposobu należy do podatnika. Podstawą opodatkowania może być:
• dochód rzeczywisty – ustalony na podstawie prowadzonej ewidencji zdarzeń gospodarczych w postaci ksiąg podatkowych,
• dochód szacunkowy – ustalony przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego na podstawie przeciętnej, prawdopodobnej dochodowości określonego rodzaju produkcji i jej rozmiarów, przy zastosowaniu norm szacunkowych wskazanych w art. 24 ust. 4a - 4e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
![Zagraniczny VAT od sprzedaży jest przychodem podatkowym? [© Jo Panuwat D - Fotolia.com] Zagraniczny VAT od sprzedaży jest przychodem podatkowym?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-od-wartosci-dodanej/Zagraniczny-VAT-od-sprzedazy-jest-przychodem-podatkowym-240652-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)