eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSprzedaż opon na ryczałcie ewidencjonowanym?

Sprzedaż opon na ryczałcie ewidencjonowanym?

2014-03-12 13:13

Sprzedaż opon na ryczałcie ewidencjonowanym?

Sprzedaż opon na ryczałcie ewidencjonowanym? © Karin & Uwe Annas - Fotolia.com

Ryczałt ewidencjonowany pozwala na płacenie podatku z firmy wg stosunkowo niskich stawek podatku. W przypadku handlu wynosi ona bowiem z reguły aż 3%, zaś przy pozostałej działalności usługowej przeważnie jest to 8,5%, a więc o wiele mniej, aniżeli przy opodatkowaniu skalą podatkową czy podatkiem liniowym. Niestety ryczałt nie ma zastosowania w każdym przypadku. Wyłączona w tym zakresie jest m.in. sprzedaż części samochodowych, w tym także opon.

Przeczytaj także: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kiedy się opłaca?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3,0% od przychodów m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu. Działalność usługowa w zakresie handlu to z kolei sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Niestety prawa do ryczałtu nie mają m.in. podatnicy, którzy prowadzą działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Organy podatkowe zawracają przy tym uwagę, że skoro wyłączeniu z opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym, podlega cała grupa wyrobów mieszcząca się w określeniu o charakterze ogólnym „części i akcesoria do pojazdów mechanicznych”, to mieszczące się w tej grupie pojazdy samochodowe, oraz części zamienne i akcesoria do tych pojazdów – również podlegają przedmiotowemu wyłączeniu z opodatkowania w formie zryczałtowanej.

Opony, jako produkt znajdują zastosowanie generalnie w większości urządzeń służących do przemieszczania się po gruncie stałym. Ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym nie zawiera zaś definicji opony. Zgodnie z kolei ze słownikowym pojęciem „opona” to sprężysta powłoka z pokrytych gumą i złączonych ze sobą warstw tkaniny, stanowiącą zewnętrzną, stykającą się z nawierzchnią drogi część ogumienia pojazdu. Tym samym skoro opona stanowi część pojazdu, przychody uzyskane z ich sprzedaży podlegają wyłączeniu z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym (i to bez względu na to, czy sprzedawane opony są nowe czy używane).

Niemniej fiskus zdaje się dopuszczać sprzedaż takich opon na ryczałcie, o ile odbywa się ona w ramach usług wulkanizacyjnych, zaś na fakturze czy rachunku wartość takiej opony nie będzie wyodrębniona w odrębnej pozycji, zaś będzie się mieścić w ramach owej usługi.

fot. Karin & Uwe Annas - Fotolia.com

Sprzedaż opon na ryczałcie ewidencjonowanym?

Fiskus zdaje się dopuszczać sprzedaż opon na ryczałcie, o ile odbywa się ona w ramach usług wulkanizacyjnych, zaś na fakturze czy rachunku wartość takiej opony nie będzie wyodrębniona w odrębnej pozycji, zaś będzie się mieścić w ramach owej usługi.


I tak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28.08.2008 r. nr IPPB1/415-728/08-2/JB uznał, że w sytuacji, gdy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik dokonał sprzedaży części do pojazdów mechanicznych, dokumentując ten fakt wystawioną fakturą, z wyszczególnieniem pozycji - sprzedaż opon - to osiągnięcie przychodu z tego tytułu wyklucza go z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W rozpatrywanej sprawie wnioskodawca prowadził działalność w zakresie usług wulkanizacyjnych (naprawa wulkanizacyjna i sprzedaż opon, dętek i felg samochodowych). W działalności tej wykorzystywał nabyte uprzednio własne części w postaci opon, dętek, łatek, ciężarków i innych. Uszkodzone opony naprawiał, a gdy naprawa była niemożliwa, wymieniał je na nowe. Nowe opony były przez niego montowane (smarowane, zakładane na felgi, pompowane, wyważane itd.). Przez cztery lata korzystał z opodatkowania ryczałtem, po czym na jednej z faktur wyszczególnił w oddzielnych pozycjach opony nowe, sprzedane i zamontowane oraz felgi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 29.04.2010 r. nr IBPBI/1/415-101/10/WRz wskazał natomiast, że gdyby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik sprzedał części do naprawianego pojazdu mechanicznego, nawet tylko nabyte na potrzeby konkretnego klienta, dokumentując ten fakt wystawionym rachunkiem, z wyszczególnieniem wartości tych części (opon, felg, itp.), to osiągnięcie przychodu z tego tytułu wykluczy przedsiębiorcę z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W takiej bowiem sytuacji podatnik osiągnie przychód zarówno ze sprzedaży części samochodowych, jak i z tytułu wykonanej usługi.

Tutaj z pytaniem wystąpił podatnik, który miał wątpliwości, czy będąc opodatkowanym w formie ryczałtu może naprawiać samochody przy użyciu kupionych przez niego części (m.in. opon). Wskazał on przy tym, że do tej pory pracował bazując tylko na częściach powierzonych przez klientów, co jednak niesie za sobą pewne komplikacje i niedogodności. Wnioskodawca chciał się również dowiedzieć, czy montowanie do samochodu opon kupionych na potrzeby konkretnego klienta jest usługą, tj. zdarzeniem, które nie wykluczałoby z ryczałtu ewidencjonowanego oraz czy przychodem jest tylko wartość robocizny, czy również kupionych części do naprawy?

Jak nietrudno zauważyć, odpowiedź organu podatkowego jest tutaj dosyć lakoniczna niemniej zdaje się on wyrażać przyzwolenie, że jeżeli sprzedawana opona będzie się mieściła w ramach usługi naprawy, opodatkowanie ryczałtem jest możliwe.

Najbardziej jednoznacznej odpowiedzi udzielił tutaj Urząd Skarbowy w Limanowej, w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.03.2007 r. nr PDOF/415-3/07 (które jednak nie dotyczyło usług wulkanizacyjnych wraz z materiałem). W rozpatrywanej sprawie podatnik prowadził warsztat samochodowy, w ramach którego wykonywał usługi blacharsko-lakiernicze. W podatku dochodowym korzystał z opodatkowania ryczałtem. Aby właściwie wykonać usługę wnioskodawca często jest zmuszany do zakupu części samochodowych (przy czym nie prowadzi on działalności w zakresie sprzedaży tych części). Wnioskodawca zadał pytanie, czy jego usługi mogą być opodatkowane ryczałtem?

Organ podatkowy uznał, że montaż części zamiennych do naprawianych przez podatnika samochodów nie spełnia definicji działalności usługowej w zakresie handlu i w związku z tym prowadzona działalność gospodarcza w zakresie usług blacharsko – lakierniczych może być w dalszym ciągu opodatkowana w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Wskazał on przy tym, że towarami handlowymi są towary zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Z przytoczonych interpretacji organów podatkowych wynika zatem, że w omawianym zakresie kładą one bardzo duży nacisk na treść faktury (rachunku) czy innego dokumentu potwierdzającego sprzedaż. Otóż jeżeli wulkanizator na dokumencie sprzedaży w osobnych pozycjach wyszczególni wartości opon i usługi wulkanizacyjne, to postępowanie takie wykluczy go to z ryczałtu. Jeżeli jednak cała czynność będzie traktowana jako usługa wulkanizacyjna (a więc wydatek poniesiony na zakup towaru w postaci opony, dętki czy felgi, zostanie wliczony do kosztów wykonanej usługi wulkanizacyjnej jako usługi kompleksowej), opodatkowanie ryczałtem wydaje się możliwe. Niestety trzeba pamiętać o właściwej dla tej czynności stawce ryczałtu. Skoro bowiem podatnik nie będzie sprzedawał opon (a więc nie będzie świadczył usług w zakresie handlu, które opodatkowane są ryczałtem w wysokości 3%) a wykonywał usługi wulkanizacyjne (tudzież inne podobne), przychód z tego tytułu w całości należy opodatkować ryczałtem wg stawki 8,5%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: