eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSamochód ciężarowy przerobiony na osobowy a korekta VAT

Samochód ciężarowy przerobiony na osobowy a korekta VAT

2014-03-10 13:11

Samochód ciężarowy przerobiony na osobowy a korekta VAT

Samochód z ciężarowy przerobiony na osobowy a korekta VAT © wojtek - Fotolia.com

Przeróbka auta ciężarowego na osobowy po upływie kilku lat, nie wymaga od przedsiębiorcy konieczności skorygowania odliczonego w pełnej wysokości podatku. To wnioski z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (sygn. akt I SA/Łd 1009/13).

Przeczytaj także: Samochód z 2010 r.: zmiana na osobowy a korekta VAT

Sprawa dotyczyła spółki, która w lutym 2010 roku kupiła na terenie UE pojazd ciężarowy. Samochód posiada jeden rząd siedzeń, trwałą przegrodę oddzielającą przestrzeń ładunkową od pasażerskiej. Ponadto auto spełnia dodatkowe warunki techniczne przewidziane w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, obowiązującej w chwili zakupu, co zostało potwierdzone dodatkowym badaniem technicznym. Spółka zapłaciła podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu i otrzymała stosowne zaświadczenie VAT-25. W deklaracji VAT-7 za luty 2010 firma odliczyła pełną kwotę podatku wynikającego z faktury zakupu.

Obecnie przedsiębiorstwo chciałoby zmienić przeznaczenie tego pojazdu, dodając drugi rząd siedzeń oraz demontując trwałą przegrodę oddzielającą część ładunkową od części pasażerskiej. W wyniku takiej modyfikacji pojazd zmieni przeznaczenie na samochód osobowy o liczbie miejsc 5 i ładowności 540 kg. Po ewentualnych zmianach samochód w dalszym ciągu będzie wykorzystywany w prowadzonym biznesie i będzie figurował w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa.

Firma chciała wiedzieć, czy po takich przeróbkach samochodu trzeba skorygować podatek naliczony. Jej zdaniem niema takiego obowiązku. Przeciwnego zdania był jednak organ podatkowy, który uznał stanowisko spółki za niewłaściwe. W uzasadnieniu stwierdził, że przepisy przewidują obowiązek korekty podatku naliczonego w przypadku wprowadzenia zmian w odniesieniu do pojazdów. W konsekwencji spółka będzie zobowiązana do skorygowania podatku naliczonego odliczonego w pełnej wysokości, ograniczając tę kwotę do 60% wartości podatku określonej w fakturze (nie więcej niż 6.000 zł). Należy to zrobić w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiło odliczenie (wstecznie poprzez korektę deklaracji). Nie zgadzając się z fiskusem podatnik zaskarżył interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Łodzi.

fot. wojtek - Fotolia.com

Samochód z ciężarowy przerobiony na osobowy a korekta VAT

Przeróbka auta ciężarowego na osobowy po upływie kilku lat, nie wymaga od przedsiębiorcy konieczności skorygowania odliczonego w pełnej wysokości podatku.


Sąd przyznał rację spółce i uchylił interpretację. Sąd powołał się na stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) zaprezentowane w wyroku z 4 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FSK 985/12). W wyroku tym NSA stwierdził, że unormowania zawarte w art. 3 ust. 4 ustawy z 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o transporcie drogowym (które miały zastosowanie w rozpatrywanej sprawie) powinny respektować również zasadę ochrony praw słusznie nabytych i z poszanowaniem tej zasady powinny być odczytywane.

W stanie prawnym obowiązującym w 2010 roku podatnik był zobowiązany do korekty odliczonego podatku naliczonego w związku z przeróbką samochodu na osobowy, jeżeli takie modyfikacje zostały dokonane ciągu 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny. Skoro, więc podatnik zamierza wprowadzić takie zmiany już po upływie tych 12 miesięcy, to nie będzie musiał korygować odliczonego w pełnej wysokości podatku.

Podstawa prawna:
Art. 3 ust. 4 ustawy z 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o transporcie drogowym (Dz.U z 2010 nr 247 poz. 1652 ze zm.).


W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: