eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaZagraniczne usługi transportowe a odliczenie podatku VAT

Zagraniczne usługi transportowe a odliczenie podatku VAT

2014-03-04 12:46

Zagraniczne usługi transportowe a odliczenie podatku VAT

Zagraniczne usługi transportowe a odliczenie podatku VAT ©  industrieblick - Fotolia.com

Wnioskodawczyni przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup samochodu ciężarowego oraz naczepy, które są wykorzystywane do usług transportowych świadczonych wyłącznie poza terytorium kraju - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 13.02.2014 r. nr ITPP2/443-1247/13/AK.

Przeczytaj także: Od zadań własnych gmina podatku VAT nie odliczy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni (podatnik VAT) rozpoczęła działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. Dla potrzeb tej działalności nabyła nowy samochód ciężarowy (ciągnik siodłowy) wraz z nową naczepą. Transakcje zakupu zostały udokumentowane fakturami z naliczonymi podatkiem VAT. Samochód oraz naczepa zostały w Polsce zarejestrowane, niemniej usługi transportowe będą świadczone wyłącznie na terenie Norwegii oraz Szwecji na rzecz norweskiego podatnika. Wnioskodawczyni jest także zarejestrowanym podatnikiem na terytorium Norwegii (był to wymóg norweskiego kontrahenta). Wnioskodawczyni wystawia faktury z tytułu świadczonych usług transportowych wykonywanych na terenie Norwegii na rzecz norweskiej firmy ze stawką VAT 25% (taka bowiem obowiązuje w Norwegii) i tam też rozlicza ten podatek. Z kolei dla usług transportowych świadczonych z Norwegii do Szwecji na rzecz norweskiego podatnika stosuje odwrotne obciążenie. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy może odliczyć podatek VAT w Polsce z faktur dokumentujących zakup samochodu oraz naczepy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Z uwagi na fakt, że złożony wniosek dotyczy stanu faktycznego zaistniałego w 2013 r., oceny prawnej stanowiska dokonuje się w oparciu o przepisy w brzmieniu obowiązującym w 2013 r.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. artykułu podano, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

fot. industrieblick - Fotolia.com

Zagraniczne usługi transportowe a odliczenie podatku VAT

Wnioskodawczyni przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup samochodu ciężarowego oraz naczepy, które są wykorzystywane do usług transportowych świadczonych wyłącznie poza terytorium kraju.


Z art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany wyłącznie z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji, jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652 z późn. zm.), w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2013 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

W myśl zapisów ust. 8 pkt 1 cyt. artykułu, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: