eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaOpodatkowanie VAT usług związanych z eksportem towarów

Opodatkowanie VAT usług związanych z eksportem towarów

2014-02-28 11:38

Opodatkowanie VAT usług związanych z eksportem towarów

Opodatkowanie VAT usług związanych z eksportem towarów © Kautz15 - Fotolia.com

Świadczenie usług związanych z eksportem firm polskich, jak i osób fizycznych, wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą, oraz tzw. osób prywatnych, podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0%. Świadczenie tych usług na rzecz firm zagranicznych natomiast nie podlega opodatkowaniu w kraju. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 18.02.2014 r. nr ITPP3/443-535a/13/BJ.

Przeczytaj także: Eksport towaru poza UE z terytorium Czech w podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca (polski podatnik VAT) świadczy usługi polegające m.in. na wypełnianiu dokumentów spedytorsko-celnych, np. karnetu, czy dokonywaniu zgłoszeń celnych towaru, a więc wykonuje czynności bezpośrednio związane z organizacją eksportu towarów. Czynności te są wykonywane na rzecz zarówno podmiotów krajowych, mających siedzibę w innych krajach (zarówno w UE jak i poza UE), czy też osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wnioskodawca zadał pytanie gdzie i jaką stawką usługi te są opodatkowane podatkiem VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów na terytorium kraju;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) - art. 7 ust. 1 ustawy.

fot. Kautz15 - Fotolia.com

Opodatkowanie VAT usług związanych z eksportem towarów

Świadczenie usług związanych z eksportem firm polskich, jak i osób fizycznych, wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą, oraz tzw. osób prywatnych, podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0%. Świadczenie tych usług na rzecz firm zagranicznych natomiast nie podlega opodatkowaniu w kraju.


Ponadto, art. 8 ust. 1 ustawy określa, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadząc działalność w formie agencji celnej wykonuje obsługę celną, związaną z eksportem towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Usługobiorcami są podatnicy mający siedzibę na terenie Unii Europejskiej oraz poza jej obszarem. Przedmiotowe usługi świadczone są także na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami, mających zarówno miejsce zamieszkania na terytorium kraju, jak i poza terytorium kraju (kraje Unii Europejskiej i „kraje trzecie”).

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.
Regulacje prawne i obowiązujące w tym zakresie zostały zawarte m.in. w rozdziale 3 Działu V ustawy.

Stosownie do art. 28a ustawy, (na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału):
1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
a. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
b. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: