eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweW 2014 r. ulga remontowa tylko w ramach praw nabytych

W 2014 r. ulga remontowa tylko w ramach praw nabytych

2014-02-26 12:46

Przeczytaj także: Zwrot VAT za materiały budowlane: ostatni dzwonek na wniosek


Od 2014 roku tylko ulga dla młodych na budowę
Uchylając ustawę z 2005 r. o zwrocie części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, ustawodawca wprowadził jednocześnie nową „ulgę”. Niestety nowe przepisy zawierają większe obostrzenia zarówno w zakresie samych beneficjentów, jak też przedmiotu odliczenia.

Otóż nowa ulga jest kierowana tylko dla ludzi stosunkowo młodych. Aby ubiegać się o zwrot, osoba fizyczna do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, nie może ukończyć 36 lat.
O zwrot wydatków można się przy tym ubiegać jedynie w przypadku:
  1. budowy domu jednorodzinnego albo
  2. nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne lub przebudowy (przystosowania) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny

Warto przy tym podkreślić użycie przez ustawodawcę spójnika „albo”, który oznacza, że w przypadku skorzystania z ulgi na wydatki określone w pkt 1 nie będzie można z niej skorzystać w stosunku do wydatków określonych w pkt 2, co zdają się także potwierdzać kolejne warunki stosowania ulgi.

Na tym nie koniec ograniczeń. Otóż przedsięwzięcia, o których mowa wyżej, muszą być realizowane na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r. (czyli ci, którzy rozpoczęli inwestycję w roku 2013 bądź wcześniej, prawa do nowej ulgi mieć nie będą). Zgodnie z nowymi regulacjami ważna jest także powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Nie może ona przekraczać:
a) 75 m2 dla lokalu mieszkalnego i 100 m2 dla domu jednorodzinnego,
b) 85 m2 dla lokalu mieszkalnego i 110 m2 dla domu jednorodzinnego - w przypadku gdy osoba fizyczna w dniu wydania pozwolenia na budowę wychowywała przynajmniej trójkę dzieci.

Jak zapewne nietrudno się domyślić, nie wszystkie pociechy są tutaj brane pod uwagę. Muszą to być mianowicie dzieci własne lub przysposobione:
  1. małoletnie,
  2. bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3. do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczące się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

Na tym nie koniec warunków. Otóż aby dana osoba mogła ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych na materiały budowlane, do dnia złożenia wniosku nie mogła być:
a) właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
b) osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
c) właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny
- z wyłączeniem domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego, w stosunku do którego o zwrot się ubiega.

Co za tym idzie, zgodnie z nowymi regulacjami nie będzie można ubiegać się o zwrot części wydatków związanych z chociażby remontem domu czy mieszkania (z czego do tej pory korzystała większość podatników). Ponadto nowa „ulga” skierowana jest wyłącznie do ludzi stosunkowo młodych, którzy z jednej strony wybudują nieduży dom (lub lokal mieszkalny), z drugiej zaś nie posiadają innej nieruchomości mieszkalnej.

Sam sposób ustalania wartości zwrotu jest bardzo zbliżony do regulacji wcześniej obowiązujących. W dalszym ciągu zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane stawką podstawową. Dokumentem stanowiącym podstawę do odliczenia jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej, zaś zwrotowi podlega, w uproszczeniu mówiąc różnica podatku pomiędzy stawką podstawową a obniżoną.

Zmienił się za to (ponownie na niekorzyść podatników) termin ubiegania o zwrot. Przypomnijmy, że zgodnie ze starymi regulacjami wniosek o zwrot części wydatków na zakupione materiały budowlane można było składać raz do roku. Ilość wniosków w zasadzie nie była ograniczona (limitowana była jedynie wartość odliczenia).Obecnie wniosek o zwrot składa się tylko raz, nie później niż do dnia 31 grudnia roku, w którym zgodnie z prawem miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. W dalszym ciągu fiskus będzie miał na dokonanie zwrotu co do zasady 4 miesiące od złożenia wniosku.

Podsumowując ustawodawca zabrał starą ulgę obejmującą nie tylko budowę, rozbudowę, przebudowę, ale także remont nieruchomości mieszkalnych. W zamian wprowadził ulgę dotyczącą tylko powstania nowego domu czy mieszkania i to w dodatku o ograniczonej powierzchni. Na dodatek ulga ta skierowana jest tylko do osób stosunkowo młodych, które nie są właścicielami innego lokum, zaś samo pozwolenie na budowę opisanych wyżej nieruchomości musi być wydane nie wcześniej niż w roku 2014. Na domiar złego, wniosek o zwrot części zapłaconego VAT można składać dopiero po zakończeniu budowy jednorazowo, gdzie do tej pory uzyskiwane pieniądze przez osoby korzystające ze „starej” ulgi bardzo często były przeznaczane na kolejne etapy budowy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: