Likwidacja środków trwałych i sprzedaż złomu w podatku CIT
2014-02-21 12:56
Likwidacja środków trwałych i sprzedaż złomu w podatku CIT © nikkytok - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podróż służbowa za granicę: nocleg a koszty i przychody
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Spółka dokonuje likwidacji materiałów, wyposażenia i środków trwałych całkowicie umorzonych. W tym procesie uzyskiwany jest złom oraz zużyty olej przepracowany z silników pojazdów w wyniku wymiany na nowy, które następnie są przyjmowana na magazyn. Złom przyjmowany tutaj jest wg stałych cen ewidencyjnych, zaś przepracowany olej wg cen ewidencyjnych, ustalanych okresowo wg cen rynkowych. Wartość powyższych w chwili przyjęcia na magazyn zaliczana jest do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W momencie ich sprzedaży natomiast wartość ta uznawana jest jako koszt uzyskania przychodu (na tę okoliczność wystawiana jest także faktura sprzedaży). Przychody ze sprzedaży złomu spółka również zalicza do przychodów podatkowych. Likwidowane przez spółkę materiały, wyposażenie, środki trwałe oraz zużyty olej przepracowany, w jakimkolwiek momencie ich likwidacji, aż do chwili przyjęcia z nich powstałego złomu na magazyn nie zmieniają właściciela. Zadano pytanie, czy powyższe postępowanie (w zakresie określania przychodów i kosztów) jest prawidłowe? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) nie zawiera definicji przychodu. Przepis art. 12 tej ustawy, regulujący kwestię przychodów, nie wymienia źródeł przychodu, lecz określa zdarzenia, których wystąpienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w kolejnych ustępach art. 12 ustawodawca precyzuje więc jedynie rodzaje przychodów. Ponadto wylicza jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów.
fot. nikkytok - Fotolia.com
Likwidacja środków trwałych i sprzedaż złomu w podatku CIT
Przychodami są więc w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, a w zakresie przychodów związanych z działalnością gospodarczą także przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Ustawodawca do przychodów zalicza też wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie (art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy).
Przychody neutralne podatkowo, a więc niestanowiące podstawy ustalania dochodu podatnika podlegającego opodatkowaniu, wymienia z kolei przepis art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonując ich wyczerpującego wyliczenia. W wyniku tej regulacji przepis ten tworzy zamknięty katalog, którego zakres nie podlega rozszerzeniu czy też zawężeniu poprzez stosowanie analogii, czy wykładni rozszerzającej.
Literalna wykładnia powołanych powyżej przepisów prowadzi więc do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. W konsekwencji, do przychodów podatkowych, podatnik winien zaliczyć przychody otrzymane oraz takie, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody otrzymane oraz należne, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.
Rozstrzygając zatem kwestie prawnopodatkowe w odniesieniu do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego należy stwierdzić, że wartość złomu i oleju przepracowanego powstałego z likwidacji własnych materiałów, wyposażenia i środków trwałych całkowicie umorzonych nie może stanowić przychodu podatkowego w momencie przyjęcia ich na magazyn. Wycena złomu opisana przez Wnioskodawcę może służyć jedynie celom rachunkowym, ewidencyjnym, a nie celom ustalania przychodu podlegającego opodatkowaniu.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)