eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZmiana umowy spółki z podatkiem PCC

Zmiana umowy spółki z podatkiem PCC

2014-02-20 12:38

Zmiana umowy spółki z podatkiem PCC

Zmiana umowy spółki z podatkiem PCC © pressmaster - Fotolia.com

Nie tylko od zawarcia umowy spółki ale także i od wniesienia czy podwyższenia wkładów spółka zapłaci podatek od czynności cywilnoprawnych. Deklarację PPC-3 trzeba złożyć w terminie 14 dni, uiszczając 0,5 proc. podatku liczonego od podwyższenia wkładów.

Przeczytaj także: Zmiana umowy spółki: niekiedy podatek PCC

Pod PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) podlega zawarcie umowy spółki oraz jej późniejsze modyfikacje. Za zmianę umowy spółki uważa się przede wszystkim czynności mające na celu zwiększenie majątku spółki wynikające z wniesienia lub podwyższenia wkładów przez tworzących ją wspólników. Przedsiębiorca powinien pamiętać, że udzielenie spółce pożyczki, uiszczenie stosownych dopłat oraz oddanie rzeczy oraz praw majątkowych do nieodpłatnego używania, także zaliczane są do tej kategorii.


Zgodnie z brzmieniem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu PCC podlega umowa spółki oraz jej zmiana, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Polski znajduje się:
  • siedziba spółki (jeśli chodzi o spółki osobowe),
  • rzeczywisty ośrodek zarządzania lub siedziba spółki, jeśli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego (w przypadku spółek kapitałowych).


PCC pobierze notariusz
W przypadku spółki cywilnej do zapłaty PCC obowiązani są jej wspólnicy, w pozostałych spółkach obowiązek podatkowy ciąży na spółce i to ją należy wykazać w składanym formularzu PCC-3 jako podatnika. Jeśli umowa spółki lub jej zmiany ma formę aktu notarialnego, za pobranie i wpłacenie kwoty podatku odpowiada notariusz. Na obliczenie i zapłacenie należnego podatku podatnik ma 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, czyli np. przy podwyższeniu kapitału spółki akcyjnej od chwili podjęcia uchwały o podwyższeniu. PCC rozlicza się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki.

fot. pressmaster - Fotolia.com

Zmiana umowy spółki z podatkiem PCC

Nie tylko od zawarcia umowy spółki ale także i od wniesienia czy podwyższenia wkładów spółka zapłaci podatek od czynności cywilnoprawnych. Deklarację PPC-3 trzeba złożyć w terminie 14 dni, uiszczając 0,5 proc. podatku liczonego od podwyższenia wkładów.


0,5 proc. od zmiany wartości kapitału
Stawka PCC przy umowach spółek i ich zmianach wynosi 0,5%. Podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego. W przypadku wniesienia lub podwyższenia wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego podatek zapłacić trzeba będzie od wartości wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartości, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Jeśli mają miejsce dopłaty, podstawę opodatkowania stanowi ich kwota, natomiast kiedy wspólnik udziela spółce osobowej pożyczkę (dla spółek kapitałowych przewidziane zostało zwolnienie), PCC zapłaci od jej wartości. Zmianą umowy spółki podlegającą opodatkowaniu PCC jest też oddanie spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania (np. wniesienie aportem nieruchomości) – tutaj podatek naliczyć trzeba od wartości nieodpłatnego używania, którą przyjmuje się w wysokości 4% wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego oddanego do nieodpłatnego używania.

Od podstawy opodatkowania odejmuje się – jeśli przy danej czynności wystąpią – wynagrodzenie notariusza dotyczące zawarcia umowy oraz kwotę rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.


PCC nie podlegają umowy spółki i ich zmiany związane z:
a) łączeniem spółek kapitałowych,
b) przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
c) wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:
– przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części, – udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.



Katarzyna Miazek, Dominik Mędrzycki

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: