eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweZmiana amortyzacji środków trwałych z początkiem roku

Zmiana amortyzacji środków trwałych z początkiem roku

2014-02-14 12:38

Przeczytaj także: Korekta odpisów amortyzacyjnych i zeznań podatkowych


Zgodnie z artykułem 22i ust. 2 ustawy, przedsiębiorca może stosować podwyższone stawki amortyzacyjne. Współczynniki mogą w tym przypadku wynosić maksymalnie:
  • 1,2 dla budynków i budowli, używanych w warunkach pogorszonych,
  • 1,4 dla budynków i budowli używanych w warunkach złych; maszyn, urządzeń i środków transportu (z wyjątkiem morskiego taboru pływającego) używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, oraz
  • 2,0 dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu.

Wprawdzie w dwóch pierwszych przypadkach, dotyczących złych i pogorszonych warunków oraz bardziej intensywnego użytkowania sprzętu, współczynnik podwyższający może być zastosowany już od pierwszego okresu, w którym zaistniały wskazane okoliczności. Jeśli jednak chodzi o szybki postęp techniczny, to ewentualnych modyfikacji można dokonać wyłącznie na początku nowego roku podatkowego.

Z metody degresywnej na metodę liniową
Najpopularniejsze metody amortyzacji wykorzystywane w przedsiębiorstwach to metoda liniowa i degresywna. Dla przypomnienia – pierwsza z nich zakłada dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez cały okres amortyzacji w tej samej, uzależnionej od stawki wysokości.

Zgodnie z drugą natomiast w pierwszym roku odpisów dokonuje się, obliczając je na podstawie wartości początkowej środka trwałego, stosując przy tym stawkę wskazaną w Wykazie, podwyższoną o odpowiedni współczynnik. W kolejnych natomiast wysokość odpisów ustalana jest na podstawie wartości pomniejszonej o już dokonane odpisy. Natomiast w roku podatkowym, w którym wysokość odpisu dokonywanego w ramach metody degresywnej byłaby niższa niż w przypadku metody liniowej, należy rozpocząć korzystanie z tej ostatniej formy.

Dlatego też, jeśli przedsiębiorca zdecydował się na degresywną metodę amortyzacji, powinien na początku każdego nowego roku podatkowego pamiętać o ustaleniu wysokości odpisu. Następnie należy taką wartość porównać z odpisem, który wynikałby z metody liniowej. Jeśli okaże się, że drugi z nich jest większy, to oznacza, że nadeszła pora na zmianę metody amortyzacji.

Ważne! Przed zdecydowaniem się na wybór degresywnej stawki amortyzacji niezbędne jest upewnienie się, że rzeczywiście można ją zastosować. Zgodnie z przepisami metoda ta przewidziana jest dla maszyn i urządzeń z grup 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych oraz środków transportu, jednak z wyłączeniem samochodów osobowych.

Miesięcznie, kwartalnie czy rocznie – zmiana częstotliwości odpisów
Jak już wcześniej wskazano, przedsiębiorca odpisów amortyzacyjnych dokonuje w okresach rozliczeniowych – co miesiąc, co kwartał (w równych ratach) bądź też jednorazowo na zakończenie roku podatkowego. Taką możliwość daje art. 22h ust. 4 ustawy o PIT.

Początek nowego roku podatkowego daje podatnikom także dodatkowe możliwości w tym zakresie – mogą oni ustalić ponownie, w jakich okresach chcieliby dokonywać odpisów. Także w tym przypadku – podobnie jak ze stawką amortyzacji – ustalenia tych okresów można dokonywać dla poszczególnych środków trwałych. Natomiast różnica dotyczy w tym zakresie wartości niematerialnych i prawnych – jak wskazano wcześniej, ich stawki nie podlegają wprawdzie modyfikacji, ale już częstotliwość odpisów amortyzacyjnych – jak najbardziej.

Jak więc widać, początek nowego roku podatkowego to sporo opcji dla przedsiębiorcy. Warto się z nimi zapoznać, może się bowiem okazać, że dzięki modyfikacjom zasad amortyzacji środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych, będzie można zoptymalizować rozliczenia w firmie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: