Podatek VAT: rozliczenie usług budowlanych w 2014 roku
2014-02-13 13:30
Podatek VAT: rozliczenie usług budowlanych w 2014 roku © Andreas Karelias - Fotolia.com
Przeczytaj także: Obowiązek podatkowy VAT 2014 od usług budowlanych dla osób prywatnych
Obowiązek podatkowy dla usług budowlanych i budowlano-montażowychZgodnie z ogólnymi zasadami rozliczania podatku VAT, faktury w 2014 r. mocno tracą na znaczeniu. Obowiązek podatkowy przestał być bowiem od nich uzależniony – moment jego powstania jest uzależniony od daty dokonania dostawy towarów albo wykonania usługi.
Jeśli jednak chodzi o usługi budowlane i budowlano-montażowe można powiedzieć, że sytuacja jest wręcz odwrotna. W tym przypadku bowiem faktury nie miały większego znaczenia dla obowiązku podatkowego do końca 2013 r. – był on uzależniony od momentu wykonania usługi i powstawał najpóźniej 30 dnia po tej dacie. W praktyce przedsiębiorcy wystawiali faktury wtedy, gdy podpisany został protokół odbioru robót budowlanych, ale podatek VAT niejednokrotnie zobowiązani byli rozliczyć w kolejnym okresie rozliczeniowym.
Przepisy znowelizowanej ustawy o VAT zmieniają powyższe zasady o 180 stopni. Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt. 3 lit. a obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług budowlanych albo budowlano-montażowych powstaje w dacie wystawienia faktury. Jednocześnie, jeśli zdarzy się, że wykonawca otrzyma przedpłatę, zaliczkę, zadatek czy też ratę na poczet wykonywanej usługi budowlanej lub budowlano-montażowej, to obowiązek podatkowy powstanie w tej dacie – jak wskazano w art. 19a ust. 8.
fot. Andreas Karelias - Fotolia.com
Podatek VAT: rozliczenie usług budowlanych w 2014 roku
Kiedy wystawić fakturę?
Skoro więc to od daty wystawienia faktury zależy obowiązek podatkowy w zakresie usług budowlanych i budowlano-montażowych, istotne jest, aby dokładnie znać niezbędne w tym zakresie terminy. Szczególnie, że w sytuacji, kiedy przedsiębiorca zapomni o sporządzeniu dokumentu, mimo wszystko obowiązek podatkowy powstanie – w ostatnim dniu, w którym faktura powinna była zostać wystawiona.
Zatem, zgodnie z art. 106i ust. 3 pkt 1, fakturę za usługi budowlane i budowlano-montażowe należy wystawić najpóźniej w 30 dniu od dnia wykonania takiej usługi. Jednocześnie ust. 7 wskazanego przepisu pozwala na wystawienie faktury jeszcze przed wykonaniem takiej usługi – maksymalnie 30 dni wcześniej.
Jeśli chodzi o wspomniane wcześniej faktury zaliczkowe, to w ich przypadku obowiązują ogólne zasady wystawiania. Zatem na sporządzenie takiego dokumentu przedsiębiorca będzie miał czas do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał przedpłatę, zaliczkę, zadatek czy też ratę. Jednocześnie – analogicznie do zwykłych faktur – można sporządzić dokument już 30 dni przed otrzymaniem całości lub części zapłaty, udzielonej przed wykonaniem usługi.
Usługi częściowe
Usługi budowlane i budowlano-montażowe mogą być także zdawane odbiorcy w częściach. Takie częściowe wykonywanie usług także zobowiązuje wykonawcę do wystawienia faktury, a co za tym idzie – opodatkowania tego typu operacji. Takie postępowanie będzie zgodne z art. 19a ust. 2 ustawy.
Jednakże, aby usługa – bądź jej część – została uznana za faktycznie wykonaną niezbędne jest uzyskanie akceptacji ze strony zamawiającego. W praktyce w celu udokumentowania takiego odbioru stosuje się najczęściej wspomniany już protokół odbioru robót.
Przepisy przejściowe
Zasady rozliczania podatku VAT w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych wydają się więc być jasno i precyzyjnie określone. Jak jednak należy dokonać prawidłowego rozliczenia w sytuacji, kiedy usługa miała miejsce po części w roku 2013, a po części – w 2014?
W tym przypadku konieczne będzie zastosowanie się do przepisów przejściowych. Wszystkie te usługi, które zostały wykonane jeszcze w 2013 r. – czyli w tym roku podpisany został protokół odbioru robót – powinny zostać rozliczone zgodnie z panującymi w starym roku zasadami. Zatem, jeśli np. usługa została wykonana pod koniec grudnia 2013, a 30 dni od tej daty przypadnie już w styczniu 2014, to obowiązek podatkowy w VAT powstanie w styczniu.
Natomiast jeśli nawet usługa została rozpoczęta w grudniu 2013 r., jednakże zakończono ją i podpisano protokół odbioru już w 2014 r., to konieczne będzie zastosowanie się do nowych zasad rozliczania podatku VAT. Obowiązek podatkowy powstanie zatem w dniu wystawienia faktury, czyli najpóźniej 30 dnia od zakończenia pracy.
oprac. : Andrzej Lazarowicz / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)