eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaOdliczenie podatku VAT gdy deklaracja VAT-7D

Odliczenie podatku VAT gdy deklaracja VAT-7D

2014-02-12 13:34

Przeczytaj także: Metoda kasowa wymusza kwartalne rozliczanie VAT


Z analizy powołanych przepisów wynika, że okres, za który podatnik składa deklarację na podatek od towarów i usług wyznacza tzw. okres rozliczeniowy, obejmujący miesiąc albo kwartał (3 miesiące). Deklaracja VAT odnosi się tym samym każdorazowo do konkretnego, zamkniętego przedziału czasowego, tj. okresu rozliczeniowego (miesięcznego albo kwartalnego).

Zgodnie ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyrażonym w wyroku z dnia 17 lipca 1997 r., sygn. akt I SA/Ka 986/97, „deklaracja podatkowa stanowi opis zdarzeń, zaistniałych w określonym przedziale czasowym, oceniany z punktu widzenia przepisów podatkowych w tym przedziale czasowym obowiązujących”. Oznacza to, że pojęcie „okresu rozliczeniowego” stosowane w ustawie o VAT między innymi na potrzeby umiejscowienia w czasie momentu powstania (i istnienia) prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony, odnosi się do składanej przez podatnika deklaracji VAT dotyczącej danego okresu rozliczeniowego - tj. w zależności od przyjętej metodologii rozliczania VAT, odpowiednio miesiąca albo kwartału.

Prawidłowość stanowiska Spółki co do interpretacji pojęcia „okresu rozliczeniowego” znajduje potwierdzenie w Objaśnieniach do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT 7, VAT-7K i VAT-7D), wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 250 poz. 1681, dalej: „Objaśnienia”). Zgodnie z Objaśnieniami, „ilekroć w objaśnieniach jest mowa o okresie rozliczeniowym, należy przez to rozumieć: (...) w przypadku deklaracji (...) VAT-7D - kwartał”. Z Objaśnień wynika, że okresem rozliczeniowym dla deklaracji podatkowych, składanych za kwartał, jest kwartał kalendarzowy (tj. okres obejmujący 3 miesiące kalendarzowe).

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Spółki, w razie wyboru rozliczania podatku od towarów i usług za okresy kwartalne (i, konsekwentnie, w razie składania kwartalnych deklaracji podatkowych), okresem, o którym mowa w art. 86 ust. 10 w związku z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT będzie dla Spółki kwartał kalendarzowy. Należy zaznaczyć, że kwartalny okres rozliczeniowy, za który składana jest deklaracja podatkowa, jest kwartałem kalendarzowym, rozumianym jako następujące po sobie przedziały czasowe, obejmujące wskazane „grupy” miesięcy: styczeń-marzec, kwiecień-czerwiec, lipiec-wrzesień oraz październik-grudzień, nie zaś dowolnie wybrane przez podatnika trzy następujące po sobie miesiące danego roku.

Wybór przez Spółkę metody rozliczania podatku VAT i składania deklaracji VAT-7D za okresy kwartalne, w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego będzie mieć ten skutek, że prawo do odliczenia VAT naliczonego powstanie po stronie Spółki w rozliczeniu za dany kwartał, a Spółka będzie mogła z tego prawa skorzystać w rozliczeniu za dany kwartał, albo w rozliczeniach za jeden z dwóch kolejnych kwartałów, następujących po kwartale, w którym prawo do odliczenia VAT powstało.

Przyjmując zatem, że okres od stycznia do marca tworzy kwartał „y”, okres od kwietnia do czerwca tworzy kwartał „y+l”, a okres od lipca do września tworzy kwartał „y+2”, w przypadku w którym Spółka nie skorzysta z prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony na podstawie art. 86 ust. 10 ustawy o VAT w kwartale „y” (w którym powstało prawo do odliczenia), będzie mogła z tego prawa skorzystać w jednym z dwóch kolejnych kwartałów kalendarzowych, tj. w kwartale „y+l” albo w kwartale „y+2” - zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 11 ustawy o VAT.

W nawiązaniu do przykładu powołanego w opisie zdarzenia przyszłego, w którym Spółka, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, nabywa części zamienne do pojazdu trakcyjnego, za które otrzymuje fakturę VAT w pierwszym miesiącu kalendarzowym kwartału „y”, z wykazaną kwotą podatku VAT i przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony w deklaracji podatkowej, składanej za kwartał „y” na podstawie art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, ale z przysługującego jej prawa nie korzysta i nie dokonuje obniżenia kwoty VAT należnego o VAT naliczony w deklaracji podatkowej za ten kwartał, w takim przypadku Spółce - na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT - będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o VAT naliczony w deklaracji podatkowej VAT-7D za jeden z dwóch kolejnych kwartałów (okresów rozliczeniowych), tj. za kwartał „y+l” albo za kwartał „y+2”.

Stanowisko zbieżne ze stanowiskiem Spółki, przedstawionym w analizowanym zakresie, spotkało się z aprobatą organu podatkowego, który wydał interpretację indywidualną nr IPPP3-443-967/09-2/JF z dnia 15 stycznia 2010 r., gdzie wskazano, że „w przypadku rozpoczęcia składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, okresami, o których mowa w art. 86 ust. 10 pkt 1-6 oraz w art. 86 ust. 11 ustawy o VAT będą okresy kwartalne”.

Podsumowując, w okolicznościach opisanego zdarzenia przyszłego Spółka będzie uprawniona, w razie wyboru metody rozliczania VAT za okresy kwartalne, do obniżenia VAT należnego o VAT naliczony w rozliczeniu za kwartał, w którym powstało prawo do odliczenia (zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT) albo w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych kwartałów kalendarzowych (na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: