eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaOdliczenie podatku VAT gdy deklaracja VAT-7D

Odliczenie podatku VAT gdy deklaracja VAT-7D

2014-02-12 13:34

Odliczenie podatku VAT gdy deklaracja VAT-7D

Odliczenie podatku VAT gdy deklaracja VAT-7D © Ruff - Fotolia.com

Spółka będzie uprawniona, w razie wyboru metody rozliczania VAT za okresy kwartalne (deklaracja VAT-7D), do obniżenia VAT należnego o VAT naliczony w rozliczeniu za kwartał, w którym powstało prawo do odliczenia albo w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych kwartałów kalendarzowych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27.12.2012 r. nr IPPP1/443-1001/12-2/AP.

Przeczytaj także: Metoda kasowa wymusza kwartalne rozliczanie VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka zamierza powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o wyborze kwartalnego rozliczenia podatku VAT i w tym celu złoży zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R. Rozwiązanie takie zamierza stosować od IV kwartału 2012 r. Nie jest ona przy tym małym podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą spółka nabywa różnego rodzaju towary i usługi zarówno od podmiotów gospodarczych w kraju jak i za granicą. W przypadku zakupów od podmiotów krajowych transakcje te są dokumentowane fakturami VAT z wykazaną kwotą podatku. Natomiast, z tytułu nabycia towarów lub usług od podmiotów gospodarczych mających siedzibę za granicą, spółka rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów albo import towarów albo import usług, czego konsekwencją jest rozliczenie przez nią podatku VAT należnego oraz podatku VAT naliczonego od transakcji. Dokonywane zakupy służą wykonywaniu czynności opodatkowanych, w związku z czym spółka dokonuje obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W spółce mogą zaistnieć sytuacje, w których pomimo przysługiwania prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego, w deklaracji podatkowej za dany kwartał, spółka nie skorzysta z prawa do odliczenia. Przykładowo, spółka nabywa części zamienne do pojazdu trakcyjnego i otrzymuje fakturę VAT (z wykazaną kwotą podatku VAT) w pierwszym miesiącu kwartału „y”. Spółka nie dokonuje obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony, wykazany w otrzymanej fakturze VAT, w deklaracji podatkowej za kwartał „y”. Spółka dokona obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego, wykazanego w fakturze VAT, dopiero w deklaracji podatkowej za kwartał „y+l” albo za kwartał „y+2”. W związku z powyższym zadano pytanie, czy takie postępowanie jest prawidłowe? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(…) Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego.

fot. Ruff - Fotolia.com

Odliczenie podatku VAT gdy deklaracja VAT-7D

Spółka będzie uprawniona, w razie wyboru metody rozliczania VAT za okresy kwartalne (deklaracja VAT-7D), do obniżenia VAT należnego o VAT naliczony w rozliczeniu za kwartał, w którym powstało prawo do odliczenia albo w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych kwartałów kalendarzowych.


Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego powstaje m.in.:
1. w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18,
2. w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy lub usługobiorcy odpowiednio od świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest usługobiorca, od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca,
3. w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności,
4. w przypadku decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34 - w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał decyzję; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wynikającego z decyzji.

Na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zgodnie z art. 99 ust. 2 ustawy o VAT, mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Natomiast, na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w art. 99 ust. 2 ustawy o VAT, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego.

Ustawa o VAT nie definiuje stosowanego pojęcia „okresu rozliczeniowego”. Z przepisów zawartych w ustawie o VAT wynika, że okresem rozliczeniowym jest okres, za który składana jest deklaracja podatkowa. Przykładowo, regulacje ujęte w art. 29 ust. 4a, art. 41 ust. 11, art. 86 ust. 11 ustawy o VAT odwołują się bezpośrednio do pojęcia „deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy”. Ponadto, rodzaj „okresu rozliczeniowego” stosowanego przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, został wskazany w ustawie o VAT, m.in.:
1. w przepisie art. 99 ust. 1, zgodnie z którym podatnik składa w urzędzie skarbowym deklaracje na podatek od towarów i usług za okresy miesięczne, oraz
2. w przepisie art. 99 ust. 3 w związku z art. 99 ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnik może składać deklaracje na podatek od towarów i usług za okresy kwartalne.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: