eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatek VAT: odwrotne obciążenie na sprzedaż samochodu?

Podatek VAT: odwrotne obciążenie na sprzedaż samochodu?

2014-02-11 13:30

Podatek VAT: odwrotne obciążenie na sprzedaż samochodu?

Odwrotne obciążenie na sprzedaż samochodu? © ikonoklast_hh - Fotolia.com

To sprzedawca przede wszystkim rozlicza podatek VAT z tytułu dokonanej sprzedaży. Ustawodawca jednakże przewidział sytuacje, w których to do tej smutnej czynności został zobowiązany nabywca. Chodzi tutaj o tzw. odwrotne obciążenie, które jak się okazuje, w niektórych sytuacjach może dotyczyć także sprzedaży samochodów.

Przeczytaj także: Sprzedaż firmowego samochodu bez podatku VAT

Jak wskazuje art. 17 ust 1 pkt 7 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jest oski organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15,
c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2;

Przytoczona Regulacja mówi zatem, kiedy to nabywca a nie sprzedawca dokonuje rozliczenia podatku VAT od danej transakcji. I tak sprzedawcą musi tutaj być podatnik VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 (tzw. zwolnienie z uwagi na wysokość obrotów), zaś nabywcą podatnik VAT (w tym także podatnik korzystający ze zwolnienia). Przedmiotowa dostawa nie może natomiast być objęta zwolnieniem przewidzianym dla dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku, przy nabyciu bądź wytworzeniu których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części (jest to ważna zmiana obowiązująca od 2014 r., wcześniej bowiem chodziło tutaj o tzw. towary używane).

Przedmiotem danej transakcji, w którym to obowiązanym do rozliczenia podatku VAT jest nabywca, musi przy tym być towar określony w załączniku nr 11 do ustawy o VAT (przypomnijmy, że załącznik ten z początkiem października 2013 r. został znowelizowany i obecnie zawiera aż 41 pozycji.

fot. ikonoklast_hh - Fotolia.com

Odwrotne obciążenie na sprzedaż samochodu?

To sprzedawca przede wszystkim rozlicza podatek VAT z tytułu dokonanej sprzedaży. Ustawodawca jednakże przewidział sytuacje, w których to do tej smutnej czynności został zobowiązany nabywca. Chodzi tutaj o tzw. odwrotne obciążenie, które jak się okazuje, w niektórych sytuacjach może dotyczyć także sprzedaży samochodów.


Na potrzeby stosowania omawianej regulacji ustawodawca odwołał się przy tym do klasyfikacji statystycznych, celem identyfikacji danej czynności. Co za tym idzie dla towarów, które mieszczą się w odpowiednich grupowaniach PKWiU zawartych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, zastosowanie znajdzie mechanizm odwrotnego obciążenia polegający na rozliczeniu VAT-u przez nabywcę, oczywiście pod warunkiem wystąpienia opisanych wyżej przesłanek.

Pod pozycją 29 tego załącznika znalazły się zaś „Wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające” o symbolu PKWiU 38.11.49.0. W broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów zatytułowanej: "Zmiany wprowadzone ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1027)" (zamieszczonej na stronie internetowej www.finanse.mf.gov.pl) czytamy natomiast, że w grupowaniu tym znajduje się m.in. zużyty sprzęt gospodarstwa domowego (pralki, lodówki, odkurzacze, radia, telewizory itp.) zużyta elektronika użytkowa (komputery, monitory, laptopy itp.), zużyte transformatory, a także silniki, wagony kolejowe oraz zużyte samochody itp.

Co za tym idzie, jeżeli dany samochód (sklasyfikowany w grupowaniu PKWiU 38.11.49.0) zostanie wycofany z eksploatacji i przeznaczony do złomowania, znajdzie do niego zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia i to nabywca będzie musiał z tego tytułu rozliczyć podatek VAT (oczywiście pod warunkiem że zarówno sprzedawcą jak i nabywcą jest przedsiębiorca tudzież inny podatnik, a nie przysłowiowy Jan Kowalski).

Dodajmy na zakończenie, że powyższe doprecyzowanie rozwiało występujące przed październikiem 2013 r. wątpliwości w tym zakresie. Wcześniej bowiem załącznik nr 11 do ustawy nie zawierał wymieniał wyżej wraków przeznaczonych do złomowania o symbolu PKWiU 38.11.49.0. Niemniej wskazywał on na inne grupowania, pod które można by próbować podciągać różnego rodzaju złom (w postaci chociażby odpadów innych niż niebezpieczne, zawierające metal o symbolu PKWiU 38.11.58.0).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: