eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweVAT na auta z kratką: błyskawiczne prace w Sejmie

VAT na auta z kratką: błyskawiczne prace w Sejmie

2014-02-10 13:47

VAT na auta z kratką: błyskawiczne prace w Sejmie

Samochód w firmie © ruigsantos - Fotolia.com

Zmiany w sposobie podatkowego rozliczania tzw. aut z kratką mogą zacząć obowiązywać już od 1 kwietnia. Sejm w błyskawicznym tempie pracuje nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, regulującym zasady odliczania i rozliczania podatku VAT od tzw. aut z kratką a także koszty związane z eksploatacją takich aut. Chodzi o samochody osobowe oraz inne pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, wykorzystywane równocześnie w działalności gospodarczej i w celach prywatnych.

Przeczytaj także: Samochód w firmie: w połowie służbowy, w połowie prywatny

Obecnie przy zakupie firmowego samochodu osobowego przysługuje odliczenie 60 proc. VAT, ale nie więcej niż 6.000 zł. Jeżeli przedsiębiorca wykorzystuje pojazd także w celach prywatnych, odlicza podatek przy zachowaniu proporcji. Rząd zaproponował, by w przypadku samochodów używanych i służbowo i prywatnie, można było odliczyć (bez obecnego limitu kwotowego) połowę podatku od wszystkich wydatków - zarówno przy zakupie samochodu, jak i paliwa oraz innych kosztów eksploatacyjnych. Pełne odliczenie będzie możliwe jedynie w przypadku samochodów używanych wyłącznie w działalności gospodarczej, jednak wtedy będzie konieczne prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, która będzie weryfikowana przez fiskusa.

Rząd projekt nowelizacji przyjął 28 stycznia, kierując go do Sejmu. Pierwsze czytanie projektu odbyło się już 5 lutego, a drugie w czwartek, 6 lutego. W czasie drugiego czytania zostały zgłoszone dodatkowe propozycje zmian w projekcie. Wśród nich znalazła się poprawka, która zmieniła termin wejścia w życie ustawy z 14 dni od dnia ogłoszenia na 1 kwietnia bieżącego roku.

Sejm ostatecznie uchwalił nowelizację ustawy 7 lutego, zgadzając się z propozycjami rządu i wprowadzając odliczenia, bez ograniczenia kwotowego, na poziomie 50 proc. podatku naliczonego od wszystkich wydatków. Ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia 2014 r. Nowelizacja trafiła teraz do Senatu.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: