eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaZawody sportowe: wynagrodzenie sędziego wg skali podatkowej?

Zawody sportowe: wynagrodzenie sędziego wg skali podatkowej?

2014-02-10 13:20

Zawody sportowe: wynagrodzenie sędziego wg skali podatkowej?

Wynagrodzenie sędziego wg skali podatkowej? © massimhokuto - Fotolia.com

Pobierany podatek przez płatnika od wynagrodzeń (ustalanych na podstawie tabel a nie umowy) sędziego za obsługę meczu, który jest jednocześnie pracownikiem płatnika, należy obliczyć zgodnie z art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uwzględniając koszty uzyskania przychodów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 24.01.2014 r. nr IPTPB1/415-722/13-2/AP.

Przeczytaj także: Zryczałtowany podatek od wynagrodzenia sędziego sportowego?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca płaci sędziom ryczałty stanowiące zwrot kosztów za przeprowadzenie zawodów sportowych. Zatrudnia on na podstawie umowy o pracę pracowników administracyjno-biurowych, którzy poza normalnymi obowiązkami (o ile posiadają stosowną licencję) są także sędziami podczas organizowanych zawodów. Z sędziami tymi nie są zawierane dodatkowe umowy, zaś wysokość ryczałtów dla poszczególnych sędziów wynika z tabel. Wnioskodawca zadał pytanie, czy przy wypłacie tych ryczałtów (ich wartość może być niższa bądź wyższa od 200 zł) powinien stosować zryczałtowany podatek dochodowy, czy tez zasady ogólne opodatkowania przewidziane dla przychodów z działalności wykonywanej osobiście? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, źródłem przychodów jest m.in. działalność wykonywana osobiście.

fot. massimhokuto - Fotolia.com

Wynagrodzenie sędziego wg skali podatkowej?

Pobierany podatek przez płatnika od wynagrodzeń (ustalanych na podstawie tabel a nie umowy) sędziego za obsługę meczu, który jest jednocześnie pracownikiem płatnika, należy obliczyć zgodnie z art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uwzględniając koszty uzyskania przychodów.


W myśl art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się m.in. przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 lub 5-9, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł – w wysokości 18% przychodu.

Analiza normy prawnej wyrażonej w art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym ma miejsce, gdy:
• umowa zawarta jest z osobą niebędącą pracownikiem płatnika,
• kwota należności z tytułu tej umowy nie przekracza 200 zł oraz
• wysokość należności wynika z umowy. (…)

Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, że uregulowania zawarte w art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy zostaną spełnione łącznie wszystkie przesłanki przewidziane tym przepisem.

W kontekście opisanego we wniosku stanu faktycznego oraz dokonanej powyżej analizy przepisów prawa podatkowego, stwierdzić należy, że w stosunku do wynagrodzeń sędziów za obsługę meczu nie zostają spełnione wynikające z ww. przepisu art. 30 ust. 1 pkt 5a przesłanki, bowiem sędziów otrzymujących przedmiotowe wynagrodzenie – na podstawie tabel (zgodnie z uchwałami poszczególnych związków sportowych na szczeblu krajowym) oraz na podstawie delegacji – nie wiążą umowy, z których wynikałaby ich wysokość.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: