eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodatek dochodowy i amortyzacja jednorazowa: moment odpisu

Podatek dochodowy i amortyzacja jednorazowa: moment odpisu

2014-02-06 13:16

Podatek dochodowy i amortyzacja jednorazowa: moment odpisu

Podatek dochodowy i amortyzacja jednorazowa: moment odpisu © lightwavemedia - Fotolia.com

Część przedsiębiorców w ramach podatku dochodowego może skorzystać z tzw. jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w stosunku środków trwałych. Ustawodawca sztywno wskazuje przy tym, jakie składniki w ten sposób można zamortyzować oraz jaki jest roczny limit takiej amortyzacji. Daje natomiast podatnikom pewną swobodę co do określenia momentu dokonania odpisu.

Przeczytaj także: Korekta kosztów 2013 a odsetki w wartości środka trwałego

Podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Tak stanowi art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W roku 2014 wskazany limit odpisu wynosi w przeliczeniu 211 000 zł. W przypadku spółki niebędącej osobą prawną kwota limitu odpisów amortyzacyjnych dotyczy tej spółki (a nie poszczególnych wspólników). Przy określaniu limitu odpisu nie uwzględnia się odpisów amortyzacyjnych od nieprzekraczającej 3 500 zł wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Przywilej jednorazowej amortyzacji nie przysługuje przy tym podatnikowi rozpoczynającemu prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa (ograniczenie to dotyczy jedynie pierwszego roku prowadzenia firmy, w latach następnych z amortyzacji jednorazowej przedsiębiorca może korzystać, jeżeli spełnia definicję małego podatnika).

fot. lightwavemedia - Fotolia.com

Podatek dochodowy i amortyzacja jednorazowa: moment odpisu

Ustawodawca wskazuje jedynie, że jednorazowego odpisu amortyzacyjnego nie można dokonać wcześniej, aniżeli miesiąc, w którym dany środek trwały zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nie ma przy tym przeszkód, aby odpis taki naliczyć później.


Co się zaś tyczy samego naliczenia odpisu, art. 22 ust. 8 ustawy mówi, że podatnicy mogą dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Od następnego roku podatkowego natomiast podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych zgodnie z ust. 1 (czyli wg metody degresywnej) lub art. 22i (czyli metodą liniową wg stawek określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, które mogą być obniżane, czy niekiedy podwyższane). Wartość wszystkich odpisów amortyzacyjnych nie może przy tym przekroczyć wartości początkowej tych środków trwałych.

Ustawodawca wskazuje zatem jedynie, że jednorazowego odpisu amortyzacyjnego nie można dokonać wcześniej, aniżeli miesiąc, w którym dany środek trwały zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nie ma przy tym przeszkód, aby odpis taki naliczyć później. Ważne jest tutaj jedynie to, aby odpis taki nastąpił w tym samym roku, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji. Co za tym idzie, jeżeli przykładowo środek trwały zostanie wprowadzony do ewidencji w lutym 2014 r. – ten miesiąc jest pierwszym, w którym podatnik może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Może jednak go naliczyć także w miesiącach następnych roku 2014. Jeżeli jednak środek trwały zostałby wprowadzony do ewidencji w grudniu roku 2013 – jedynie w tym miesiącu podatnik będzie mógł dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: