Likwidacja spółki jawnej: podatek dochodowy wspólników
2014-02-02 06:48
Przeczytaj także: Likwidacja spółki jawnej: podatek dochodowy u wspólnika
W odniesieniu do otrzymanych przez Wnioskodawcę w wyniku rozwiązania spółki osobowej ogółu praw i obowiązków w innych spółkach osobowych, należy zastrzec, że powołane przepisy art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) i art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowią podstawy do wyłączenia z przedmiotu opodatkowania czynności przyznania wspólnikowi na własność ww. aktywów w związku z rozwiązaniem spółki i podziałem jej majątku między wspólników, ponieważ ich odpłatne zbycie nie generuje przychodu z działalności gospodarczej.
Tut. Organ zauważa, że ewentualne odpłatne zbycie ogółu praw i obowiązków w spółkach osobowych skutkowałoby powstaniem przychodu ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z praw majątkowych.
W myśl powołanego art. 10 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).
Natomiast zgodnie z treścią art. 18 powoływanej ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Ponadto ewentualne odpłatne zbycie udziałów, skutkowałoby powstaniem przychodu ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
Zatem można się zgodzić z twierdzeniem Wnioskodawcy wyrażonym w uzasadnieniu własnego stanowiska, że „w odniesieniu do otrzymanych z tytułu likwidacji spółki niebędącej osobą prawną (…) tzw. „udziałów spółkowych” w spółkach nieposiadających osobowości prawnej, powstanie przychodu zostanie odroczone do momentu ich odpłatnego zbycia niezależnie od upływu 6-letniego terminu określonego w art. 14 ust. 3 pkt 12 lit b) u.p.d.o.f. Wynika to z faktu, że przychody ze zbycia tych aktywów będą zaliczane do źródeł przychodu innych niż pozarolnicza działalność gospodarcza (a zatem powołany przepis nie będzie miał zastosowania do niepieniężnych składników majątkowych wyliczonych w zdaniu poprzednim)”.
Reasumując, Wnioskodawca słusznie uznaje, że otrzymanie w wyniku likwidacji spółki jawnej niepieniężnych składników majątku tej spółki w postaci środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także tzw. „udziałów spółkowych” w spółkach nieposiadających osobowości prawnej nie spowoduje po stronie Zainteresowanego powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Prawidłowym jest również stwierdzenie Zainteresowanego, że otrzymanie w wyniku likwidacji spółki jawnej niepieniężnych składników majątku tej spółki w postaci papierów wartościowych oraz udziałów w spółkach mających osobowość prawną, nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu. Jednakże uzasadniając własne stanowisko Wnioskodawca wskazał, że „(…) w odniesieniu do otrzymanych z tytułu likwidacji spółki niebędącej osobą prawną papierów wartościowych, udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną (…) powstanie przychodu zostanie odroczone do momentu ich odpłatnego zbycia niezależnie od upływu 6-letniego terminu określonego w art. 14 ust. 3 pkt 12 lit b) u.p.d.o.f. Wynika to z faktu, że przychody ze zbycia tych aktywów będą zaliczane do źródeł przychodu innych niż pozarolnicza działalność gospodarcza (a zatem powołany przepis nie będzie miał zastosowania do niepieniężnych składników majątkowych wyliczonych w zdaniu poprzednim)”.
Powyższe stwierdzenie Zainteresowanego jest nieprawidłowe. Uznać bowiem należy, że odpłatne zbycie ww. papierów wartościowych oraz udziałów w spółkach mających osobowość prawną spowoduje powstanie przychodu ze źródła jakim jest działalność gospodarcza. Z opisu sprawy wynika bowiem, że – jak wskazał Wnioskodawca – można uznać, że spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu papierami wartościowymi i udziałami (akcjami) w spółkach posiadających osobowość prawną. Dlatego też w przypadku odpłatnego zbycia ww. składników majątku likwidowanej spółki zastosowanie znajdzie – wbrew twierdzeniu Zainteresowanego – ww. przepis art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b) cytowanej ustawy.
W konsekwencji, w myśl zasady, że wadliwa argumentacja prawna Wnioskodawcy, przy prawidłowo wywiedzionym skutku prawnym, winna skutkować uznaniem stanowiska podatnika za nieprawidłowe, stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do skutków podatkowych otrzymania w wyniku likwidacji spółki jawnej papierów wartościowych oraz udziałów w spółkach mających osobowość prawną należało uznać za nieprawidłowe. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)