PIT-36 i PIT-36L do 20 stycznia bez zaliczki na podatek
2014-01-20 12:46
PIT-36 i PIT-36L do 20 stycznia bez zaliczki na podatek © whitelook - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zaliczka na podatek dochodowy w 2014 r.
Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Tyczy się to przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową bądź podatkiem liniowym. Ryczałtowcy bowiem płacą należny ryczałt (który nie jest zaliczką), zaś kartowicze podatek określony w decyzji urzędu skarbowego.Wysokość zaliczki ustala się tutaj w następujący sposób:
- obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku;
- zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu;
- zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.
Dochodem jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania (wynikającymi z prowadzonych przez przedsiębiorcę ewidencji księgowych). Wyjątkiem jest sytuacja, w której podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu. W takim przypadku bowiem dochód ustala się z uwzględnieniem tzw. różnicy remanentowej.
fot. whitelook - Fotolia.com
PIT-36 i PIT-36L do 20 stycznia bez zaliczki na podatek
Przedsiębiorcy są obowiązani wpłacać na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczki miesięczne (bądź kwartalne, jeżeli takie zostały zgłoszone fiskusowi) w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące.
Zaliczki takie za dany miesiąc wpłaca się do 20-tego dnia miesiąca następnego, zaś zaliczki za dany kwartał wpłaca się do 20-tego dnia pierwszego miesiąca następującego po danym kwartale.
Zarówno w przypadku podatników rozliczających podatek dochodowy miesięcznie jak i kwartalnie, obowiązek wpłaty ostatniej zaliczki (a więc za grudzień bądź IV kwartał roku) przypada na 20 stycznia roku następnego.
Zapłaty tej ostatniej zaliczki można jednak uniknąć (i z sytuacją taką nie mamy do czynienia tylko wtedy, gdy podatnik w tym ostatnim okresie nie uzyskał dochodu). Ustawodawca wskazał bowiem, że podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku z tego zeznania wynikającego.
Rozwiązanie takie opłaca się przedsiębiorcom, którzy spodziewają się nadpłaty rocznego podatku. Ta może powstać wskutek uwzględnienia tzw. różnicy remanentowej, czy też poprzez skorzystanie przez przedsiębiorcę z przysługujących mu preferencji i ulg podatkowych (w postaci chociażby wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy skorzystania z ulgi na dzieci).
Niemniej, o czym trzeba tutaj koniecznie pamiętać, a na co zwrócił uwagę m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 09.07.2013 r. nr IPPB1/415-453/13-2/ES, aby nie podlegać obowiązkowi wpłaty zaliczki za grudzień, podatnik winien w terminie przewidzianym dla wpłaty tej zaliczki złożyć zeznanie podatkowe oraz dokonać zapłaty podatku wynikającego z tego zeznania. Warunki te winny zostać spełnione łącznie. Oczywiście podatek taki należy uregulować jedynie wówczas, gdy w zeznaniu rocznym będzie wynikać kwota do zapłaty. Podatnicy, którzy wykazali nadpłatę, ograniczają się tutaj jedynie do złożenia zeznania.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)