Faktura od podmiotu zwolnionego z VAT 2014: jakie dane?
2014-01-15 13:06
Faktura od podmiotu zwolnionego z VAT: jakie informacje? © sbiro77 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek VAT 2014: powód na fakturze korygującej
Na żądanie nabywcy - zawsze fakturaW obecnym stanie prawnym podatnicy muszą wystawiać faktury tylko na żądanie nabywcy towaru lub usługi. Co więcej, obowiązek taki mają wszyscy przedsiębiorcy - zarówno zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, jak i zwolnieni, oraz ci, którzy nie dokonali rejestracji dla celów podatku od towarów i usług. Do końca 2013 roku dokumenty te mogli wystawiać jedynie przedsiębiorcy, którzy złożyli zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Podatnicy, którzy tego nie zrobili, swoją sprzedaż dokumentowali za pomocą rachunków.
Informacji na temat tego, jakie dane na fakturze powinni zamieszczać podatnicy korzystający ze zwolnienia, należy szukać w obowiązującym od 1 stycznia rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur. Wspomniany akt prawny określa m.in.:
- sytuacje, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e ustawy o VAT oraz zakres tych danych,
- inny niż określony w art. 31a ust. 1 ustawy o VAT sposób przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych, stosowanych do określenia podstawy opodatkowania,
- późniejsze niż określone w art. 106i ustawy o VAT terminy wystawiania faktur.
fot. sbiro77 - Fotolia.com
Faktura od podmiotu zwolnionego z VAT: jakie informacje?
Jakie dane na fakturze podatnika korzystającego ze zwolnienia?
Zgodnie z § 3 ust. 1 ww. rozporządzenia faktury dokumentujące dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2-6, 8-36 (określone przypadki zwolnienia przedmiotowego) lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy powinna zawierać:
- datę wystawienia,
- kolejny numer,
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
- cenę jednostkową towaru lub usługi,
- kwotę należności ogółem,
- wskazanie przepisu ustawy, aktu wydanego na podstawie ustawy, przepisu dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.) lub innej podstawy prawnej, zgodnie z którą podatnik stosuje zwolnienie od podatku.
Natomiast dokument dotyczący świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7, 37-41 ustawy (również określone przypadki zwolnienia przedmiotowego) powinien określać:
- datę wystawienia,
- kolejny numer,
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług,
- nazwę usługi,
- kwotę, której dotyczy dokument.
Z kolei w przypadku podatników VAT zwolnionych z VAT podmiotowo, tzn. ze względu na wartość sprzedaży (lub przewidywaną wartość sprzedaży w roku rozpoczęcia działalności) nieprzekraczającą 150 tys. zł (art. 113 ust. 1 i 9) na fakturze powinny znaleźć się:
- data wystawienia,
- kolejny numer,
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
- nazwa (rodzaj) towaru lub usługi,
- miara i ilość (liczba) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
- cena jednostkowa towaru lub usługi,
- kwota należności ogółem.
oprac. : Ewa Kozak / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)