Ulga rehabilitacyjna gdy śmierć osoby niepełnosprawnej
2014-01-14 13:46
Ulga rehabilitacyjna gdy śmierć osoby niepełnosprawnej © cirquedesprit - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odliczenia od dochodu 2013: darowizny dla OPP
Ulga rehabilitacyjna została określona w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: podstawą opodatkowania jest dochód po odliczeniu m.in. o wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.W dalszych przepisach tego artykułu ustawodawca wymienia nie tylko kolejne warunki jakie muszą być spełnione, aby ulga przysługiwała, ale także co w jej ramach można odliczyć. Wśród najpopularniejszych wydatków można tutaj wymienić zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, wydatki na leki, adaptację i wyposażenie mieszkania czy domu stosownie do potrzeb niepełnosprawności, używanie prywatnego samochodu dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne itp. Pełny katalog wydatków znalazł się w ust. 7a przytoczonego przepisu.
Ponadto, jak to zostało już podkreślone wyżej, nie tylko osoba niepełnosprawna może skorzystać z ulgi – przysługuje ona także podatnikowi, który ma na utrzymaniu daną osobę niepełnosprawną. Tyczy się do jednak jedynie: współmałżonka, dzieci własnych i przysposobionych, dzieci obcych przyjętych na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwa, ojczyma, macochy, zięciów i synowych – jednakże pod warunkiem, że w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł.
fot. cirquedesprit - Fotolia.com
Ulga rehabilitacyjna gdy śmierć osoby niepełnosprawnej
Aby zatem podatnik mógł skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, jako mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, muszą zostać spełnione dwa warunki: konieczne jest określone pokrewieństwo lub powinowactwo, oraz dochód osoby niepełnosprawnej nie może przekroczyć ustawowego limitu.
Wracając natomiast do sytuacji, w której to osoba niepełnosprawna umrze w trakcie roku, z przepisów regulujących omawianą ulgę nie wynika, że śmierć takiej osoby wyklucza prawo do odliczenia wydatków związanych z jej rehabilitacją czy ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
Regulacje ustawowe wymagają bowiem, aby podatnik miał na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, jeżeli zamierza skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, nie mówią jednak, że warunkiem koniecznym do skorzystania z odliczenia jest to, aby osoba taka była na utrzymaniu podatnika w momencie stosowania ulgi. Zdaniem autora przepis (art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy) należy interpretować w ten sposób, że wydatki na cele związane z rehabilitacją osoby niepełnosprawnej (czy też ułatwieniem wykonywania jej czynności życiowych) winny być ponoszone w czasie, gdy pozostaje ona na utrzymaniu podatnika.
Skoro zatem osoba niepełnosprawna zmarła w trakcie roku, jednakże przed śmiercią była na utrzymaniu danego podatnika, który to przez tę część roku utrzymywał ją i ponosił wydatki na cele wyżej określone, przy sporządzaniu zeznania rocznego ma on prawo skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Oczywiście powyższe możliwe jest pod warunkiem spełnienia pozostałych przesłanek, które znalazły się w art. 26 ustawy o podatku dochodowym.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)