Rozliczenia 2013: PIT-12 dla płatnika zamiast PIT rocznego w US
2014-01-09 12:46
![Rozliczenia 2013: PIT-12 dla płatnika zamiast PIT rocznego w US [© kwakier - Fotolia.com] Rozliczenia 2013: PIT-12 dla płatnika zamiast PIT rocznego w US](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/PIT-y/Rozliczenia-2013-PIT-12-dla-platnika-zamiast-PIT-rocznego-w-US-130100-200x133crop.jpg)
PIT-12 dla płatnika zamiast PIT rocznego w US © kwakier - Fotolia.com
Przeczytaj także: Spóźnione zeznanie podatkowe = brak przywilejów ale nie ulg
Osoby, które nie chcą samodzielnie dokonywać rocznego rozliczenia podatku dochodowego mogą się od tego uwolnić, informując o tym pracodawcę (lub innego płatnika wskazanego w ustawie w przypadku innych źródeł przychodów, np. rolniczej spółdzielni produkcyjnej, uczelni) w specjalnym oświadczeniu. Składa się je na formularzu PIT-12 w terminie przed 10 stycznia następnego roku, za który dokonywane jest rozliczenie (zatem dla celów rocznego rozliczenia podatku za 2013 rok ostatnim dniem jest 9 stycznia 2014 r.). Jest to jednak opcja dostępna tylko dla tych osób, które w ciągu całego roku uzyskały dochody tylko u jednego pracodawcy. Jeżeli więc ktoś zmieniał pracę w trakcie roku lub jednocześnie łączył zatrudnienie u kilku różnych pracodawców, musi dokonać samodzielnego rozliczenia PIT-u.Możliwe dochody ze sprzedaży nieruchomości i działalności gospodarczej
Oświadczenie PIT-12 traktowane jest na równi z zeznaniem, że poza dochodami uzyskanymi u swojego pracodawcy, pracownik nie uzyskał innych dochodów. Wyjątek, nie pozbawiający prawa do rozliczenia przez pracodawcę, to dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej stawką liniową 19% lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W takim przypadku podatnik składa odrębne zeznanie, w którym rozliczy dodatkowe dochody (przychody).
fot. kwakier - Fotolia.com
PIT-12 dla płatnika zamiast PIT rocznego w US
Osoby pracujące przez cały rok u jednego pracodawcy, które nie korzystają z żadnych ulg czy wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub z samotnie wychowywanym dzieckiem, mogą nie składać rocznego rozliczenia podatku - zrobi to za nich pracodawca, jeżeli otrzyma taką informację na formularzu PIT-12.
Bez ulg i preferencji
Przydatne linki:
- PIT-12
-
Trzeba pamiętać, że obowiązek doliczenia kwot uprzednio odliczonych wyklucza rozliczenie przez pracodawcę. Jest tu mowa o takiej sytuacji, gdy np. w rozliczeniu za poprzedni rok podatnik odliczył od dochodu darowiznę, która w tym roku została mu zwrócona, więc musi jej wysokość doliczyć do dochodu. Wyjątek stanowi zwrócona za pośrednictwem płatnika uprzednio zapłacona i odliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca, dokonując rocznego rozliczenia, może uwzględnić także wyższe koszty dojazdu do pracy komunikacją miejską (lub inną), gdy przewyższają one określone ustawą zryczałtowane koszty (1335 złotych w ramach tej samej miejscowości lub 1668,72 zł dla pracowników dojeżdżających z innej miejscowości) i są udokumentowane imiennymi biletami okresowymi. Jeżeli koszty dojazdu do pracy środkami komunikacji miejskiej były wyższe niż odliczone przez pracodawcę, należy to również wskazać w składanym oświadczeniu.
Zamiast PIT-11 otrzymasz PIT-40
Na podstawie przekazanego PIT-12 pracodawca złoży do urzędu skarbowego za podatnika deklarację roczną na druku PIT-40. Na złożenie tej deklaracji płatnik ma czas do końca lutego. W tym samym terminie deklaracja PIT-40 trafi do pracownika.
Obliczając podatek pracodawca:
- odlicza od dochodu pobrane w ciągu roku składki na ubezpieczenia społeczne (ZUS),
- odlicza od podatku kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w roku podatkowym ze środków podatnika,
- odlicza od dochodu zwrócone płatnikowi świadczenia - jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek,
- dolicza do podatku otrzymany za pośrednictwem płatnika zwrot uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Obliczony podatek rozliczy pracodawca
Różnicę między podatkiem wynikającym z rocznego obliczenia a sumą zaliczek pobranych za miesiące od stycznia do grudnia pracodawca pobierze z wynagrodzenia za marzec (można jednak złożyć wniosek o pobranie z wynagrodzenia za kwiecień). Pobraną różnicę wpłaci na rachunek urzędu skarbowego pracodawca.
Jeżeli z obliczenia wynika nadpłata, pracodawca zaliczy ją na poczet zaliczki należnej za marzec. Jeżeli po pobraniu tej zaliczki pozostaje jeszcze nadpłata, zostanie ona zwrócona pracownikowi w gotówce przez pracodawcę. Taki sposób rozliczenia będzie więc szczególnie korzystny dla tych osób, które mają do zwrotu nadpłatę. Zwrot nadpłaty uzyskają już w kwietniu. Gdyby rozliczały się samodzielnie musiałyby czekać co najmniej do czerwca - na podstawie otrzymanej od pracodawcy informacji PIT-11 musiałyby wypełnić swoje zeznanie i złożyć je do urzędu skarbowego. Urząd skarbowy ma natomiast 3 miesiące od złożenia zeznania na zwrot nadpłaty.
PIT-40 nie wyklucza samodzielnego rozliczenia
Osoba, która skorzysta z rozliczenia przez płatnika i otrzyma PIT-40, może jednak samodzielnie złożyć zeznanie (PIT-36 lub PIT-37). Dotyczy to np. sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12, podatnik chce jednak np. skorzystać z innych odliczeń, czy też wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo przekazać 1% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. W takiej sytuacji deklaracja PIT-40 posłuży za informację PIT-11 do samodzielnego obliczenia podatku. Podatnik samodzielnie wypełni PIT-36 lub PIT-37 i rozliczy różnicę pomiędzy podatkiem do zapłaty lub zwrotem nadpłaty z PIT-40. W takim przypadku do wypełnianego zeznania przenosi się kwotę zaliczki odpowiednio pomniejszoną o kwotę nadpłaty lub do zapłaty z PIT-40 (poz. 81 i 82).
Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care
![Podatki Kowalskiego: sami wypełniamy zeznanie podatkowe [© shutterfil77 - Fotolia.com] Podatki Kowalskiego: sami wypełniamy zeznanie podatkowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/e-deklaracje/Podatki-Kowalskiego-sami-wypelniamy-zeznanie-podatkowe-136216-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)