Odliczenia od dochodu w PIT 2013: ulga na krew
2014-01-08 12:48
Przeczytaj także: Darowizna zmniejszy roczny podatek dochodowy 2013
Nie można przy tym zapominać, że tak „wysokie” kwoty odliczeń przysługują podatnikom, którzy oddali wskazane wyżej ilości krwi i osocza, a także uzyskali odpowiednio duży dochód (przychód u ryczałtowców), który pozwoli na pełne odliczenie darowizny. Wartość odliczenia bowiem (wraz z dwiema innymi darowiznami wymienionymi wyżej), nie może przekroczyć 6% dochodu (przychodu) wykazanego w zeznani rocznym. Tym samym, aby takie kwoty ulgi na krew w zeznaniu PIT za 2013 r. wykazać, zawarty w nim dochód (bądź przychód w przypadku ryczałtowców) musiałby wynosić co najmniej 60 017 zł w przypadku mężczyzn i 58 067 zł w przypadku kobiet.
Honorowy dawca krwi
Przepisy updof mówią, że ulga na krew przysługuje tylko honorowym dawcom krwi. Ich definicja znalazła się w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi. Tytuł „Honorowy Dawca Krwi” przysługuje każdej osobie, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi.
Art. 6 powołanej ustawy posługuje się także tytułem Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi oraz Honorowego dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu. Te przysługują danej osobie po oddaniu bezpłatnie określonej ilości krwi. Oczywiście osobom legitymującym się tymi tytułami szczególnymi także przysługuje prawo do skorzystania z ulgi na krew.
Jakie dokumenty?
Ustawodawca wymaga przy tym posiadania odpowiednich dokumentów potwierdzających przekazanie krwi, aby z ulgi można było skorzystać. Dokumentem takim jest zaświadczenie jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Podatnik nie musi przy tym posiadać oświadczenia stacji krwiodawstwa o przyjęciu darowizny, jak też stacja krwiodawstwa nie musi wskazywać wartości ekwiwalentu za krew.
Co przy tym jest niezwykle istotne, odliczyć można jedynie krew i osocze darowane, czyli oddane nieodpłatnie (w tym także oddana honorowo krew ze wskazaniem dla konkretnej osoby). Ulga nie przysługuje na krew i osocze, za które jednostka krwiodawstwa zapłaciła. Warto przy tym pamiętać, że zapłatą nie są tutaj otrzymane za oddaną krew soki i czekolady.
Dla kogo darowizna?
Aby z ulgi skorzystać, darowizna musi być wykonana zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi (a więc dokonana musi być przez honorowego dawcę krwi, która oddała ją bezpłatnie i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi). Nie podlegają odliczeniu darowizny poniesione na rzecz:
- osób fizycznych;
- osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 % oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Odliczeniu podlega jedynie krew i osocze oddane na rzecz publicznej służby krwi przez honorowego dawcę krwi.
Dla kogo odliczenie?
Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Wykazuje się ją w załączniku PIT/O i następnie przenosi do zeznania rocznego. W załączniku tym należy podać, obok kwoty przekazanej darowizny, także kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. Odliczeniu podlegają darowizny (krew) przekazane w roku 2013.
Odliczenie nie obejmuje przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym czy kartą podatkową, chyba że oprócz przychodów w ten sposób opodatkowanych uzyskują także inne, podlegające wykazaniu na zeznaniach wymienionych wyżej.
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)