Postępowanie podatkowe wszczęte po kontroli
2013-12-24 09:32
Postępowanie podatkowe wszczęte po kontroli © kristall - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zasady i tryb składania zażalenia od postanowienia w sprawie podatkowej
W jakim celu wszczynane jest postępowanie podatkowe?Głównym i najważniejszym celem postępowania podatkowego jest rozstrzygnięcie sprawy (stanu faktycznego) poprzez wymiar podatku oraz odtworzenie przeszłych faktów istotnych z punktu widzenia zaistnienia stosunku zobowiązania podatkowego.
Wszczęcie postępowania podatkowego
Kwestia wszczynania postępowania podatkowego została uregulowana w Ordynacji podatkowej. Postępowanie po dokonanej kontroli co do zasady wszczynane jest z urzędu. Za dzień wszczęcia postępowania uważa się, zgodnie z art. 165 par. 4, dzień doręczenia stronie postanowienia o wszczęciu postępowania.
Postępowanie to z reguły jest podejmowane, gdy kontroler wykryje nieprawidłowości co do wywiązywania się z obowiązków wynikających z prawa podatkowego. Co ważne, postępowanie podatkowe może zostać wszczęte do 6 miesięcy od zakończenia kontroli, przy czym przez zakończenie kontroli należy rozumieć dzień otrzymania protokołu przez podatnika.
fot. kristall - Fotolia.com
Postępowanie podatkowe wszczęte po kontroli
Jak uniknąć wszczęcia postępowania podatkowego?
Podatnik może uniknąć wszczęcia postępowania, jeżeli złoży deklarację lub dokona korekty deklaracji w całości uwzględniającej nieprawidłowości ujawnione podczas kontroli. Stanowisko to wynika z treści Ordynacji: “art. 165b. § 1. W przypadku ujawnienia przez kontrolę podatkową nieprawidłowości co do wywiązywania się przez kontrolowanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego oraz niezłożenia przez podatnika deklaracji lub niedokonania przez niego korekty deklaracji w całości uwzględniającej ujawnione nieprawidłowości, organ podatkowy wszczyna postępowanie podatkowe w sprawie, która była przedmiotem kontroli podatkowej, nie później niż w terminie 6 miesięcy od zakończenia kontroli.”
Jednak jeżeli podatnik po zakończeniu kontroli złoży deklarację, bądź korektę deklaracji i nie uwzględni w nich wszystkich nieprawidłowości wykazanych w otrzymanym protokole, w dalszym ciągu musi liczyć się z tym, że w jego sprawie może zostać wszczęte postępowanie.
Osoba kontrolowana ma także możliwość złożenia wyjaśnień lub zastrzeżeń do protokołu, które - jeżeli w całości zostaną uwzględnione przez organ kontrolujący - również powodują, że postępowanie nie będzie wszczynane.
Wszczęcie postępowania podatkowego po terminie
Postępowanie podatkowe wszczęte po terminie 6 miesięcy od zakończenia kontroli skutkuje wadą nieważności decyzji podatkowej wydanej w takim postępowaniu.
Podatnik powinien wiedzieć, że przepisy podatkowe, mimo wszystko, przewidują wyłącznie dwie sytuacje, w których postępowanie może zostać wszczęte pomimo upływu ustawowego terminu 6 miesięcy. Regulacja tej kwestii została ujęta w par. 3 art. 165b Ordynacji podatkowej i zgodnie z jej treścią postępowanie podatkowe może być wszczęte także po upływie 6 miesięcy od zakończenia kontroli podatkowej, jeżeli:
- podatnik dokona ponownej korekty deklaracji, w której nie zostaną uwzględnione nieprawidłowości ujawnione w kontroli podatkowej,
- organ podatkowy otrzyma informacje od organów podatkowych lub od innych organów, uzasadniające wszczęcie postępowania podatkowego.
oprac. : Karolina Piątkowska / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)