Usługi telekomunikacyjne bez kasy fiskalnej
2013-12-17 12:46
Usługi telekomunikacyjne bez kasy fiskalnej © Marco2811 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy podatnik czynny lub zwolniony z VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Firma świadczy usługi telekomunikacyjne (PKWiU 61) w szczególności polegające na dostawie Internetu dla klientów indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych Usługi telekomunikacyjne świadczone są na podstawie umów zawartych między innymi z klientami nieprowadzącymi działalności gospodarczej oraz rolnikami ryczałtowymi. Każdy z klientów wpłaca abonament za usługę co miesiąc na konto bankowe. Całkowity przychód od klientów indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych jest bezgotówkowy. Do tej pory przychód jest fiskalizowany w kasie fiskalnej, zainstalowanej od 01 luty 2007r. Zadano pytanie, czy firma może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej dla usług telekomunikacyjnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
fot. Marco2811 - Fotolia.com
Usługi telekomunikacyjne bez kasy fiskalnej
Stosownie do treści art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy , podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.
Na mocy delegacji ustawowej zawartej w art. 111 ust. 8 ustawy, Minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, oraz określić warunki korzystania ze zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa (…).
Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących poszczególnych czynności i podatników zawarte są w § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012r. poz. 1382).
W myśl § 2 ust. 1 rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2014r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.
W wykazie czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, stanowiącym załącznik do rozporządzenia, pod pozycją nr 22 wymienione zostały „usługi telekomunikacyjne” – symbol PKWiU 61. (…)
Z powyższego wynika, iż pomimo przepisów zwalniających z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej usług telekomunikacyjnych sklasyfikowanych w PKWiU 61, Wnioskodawca ewidencjonuje ich sprzedaż na kasie rejestrującej. Wnioskodawca nie utracił jednak w tym zakresie prawa do korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. Tym samym Wnioskodawca może zaprzestać prowadzenia ewidencji sprzedaży tych usług przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Reasumując, Wnioskodawca świadcząc usługi telekomunikacyjne sklasyfikowane w grupowaniu o symbolu PKWiU 61 na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej do dnia 31 grudnia 2014r., zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)