eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatek VAT: kasy fiskalne w 2014 r.

Podatek VAT: kasy fiskalne w 2014 r.

2013-12-13 13:19

Podatek VAT: kasy fiskalne w 2014 r.

Podatek VAT: kasy fiskalne w 2014 r. © apops - Fotolia.com

Rok 2014 przynosi sporo zmian w prawie podatkowym, zwłaszcza w zakresie podatku od towarów i usług. Pewna modyfikacja przepisów nastąpiła także w zakresie kas rejestrujących. Jest ona jednak kosmetyczna. Nie można przy tym zapominać, że przepisy dotyczące kas rejestrujących istotnie zmieniły się w trakcie roku 2013. Niemniej w roku 2014 ustawodawca w tej materii da podatnikom odetchnąć.

Przeczytaj także: Kasy fiskalne: w 2013 r. nowa ewidencja korekt

Co zatem zmieni się w przyszłym roku w zakresie kas fiskalnych? Otóż w art. 111 ustawy o VAT, określającym kto takie urządzenia musi stosować, zostanie dodany ust. 1a. Przypomnijmy, ust. 1 tego przepisu wskazuje, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W nowo dodanym ust. 1a ustawodawca doprecyzował jedynie, że do obrotu wykazanego w ewidencji, o której mowa wyżej, nie wlicza się kwoty podatku należnego.

Niewielkiej modyfikacji ulegnie także ust. 5 tego przepisu, mówiący o zasadach dokonywania zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kasy przez podatników zwolnionych z podatku. Jego nowe brzmienie będzie następujące:
W przypadku gdy podatnik rozpoczął ewidencjonowanie obrotu w obowiązujących terminach i wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub jest podatnikiem, u którego sprzedaż jest zwolniona (wcześniej „podatnikiem zwolnionym”) od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i (wcześniej „lub”) 9, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty określonej w ust. 4 na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, w terminie do 25. dnia od dnia (wcześniej „daty”) złożenia wniosku przez podatnika.

Pozostałe przepisy ustawy w zakresie kas rejestrujących z początkiem przyszłego roku nie zostaną zmienione. Wszystko wskazuje na to, że bez zmian pozostaną także przepisy znajdujące się w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy, a regulujących kwestie stosowania kas fiskalnych.

fot. apops - Fotolia.com

Podatek VAT: kasy fiskalne w 2014 r.

Nowe kasy fiskalne muszą dysponować możliwością zamieszczania na paragonach NIP-u nabywcy. Zgodnie z zamysłem ustawodawcy bowiem paragony takie mają m.in. pełnić funkcję faktury uproszczonej.


Spokój ten nie będzie jednak długi. A to chociażby dlatego, że z końcem 2014 r. przestanie obowiązywać obecne rozporządzenie regulujące zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kas rejestrujących. Przypomnijmy, że rozporządzenie to obowiązuje od początku 2013 r. W stosunku do poprzedniego, ustawodawca zabrał część bądź ograniczył stosowanie wcześniejszych zwolnień. Zmiany objęły tak dużą grupę podatników, że producenci kas fiskalnych nie nadążali z dostarczaniem nowych egzemplarzy (czego doświadczaliśmy na końcu marca 2013 r., z początkiem kwietnia bowiem przestały obowiązywać zwolnienia w poprzednim kształcie). Na podstawie dotychczasowych doświadczeń można przypuszczać, że kolejne rozporządzenie zlikwiduje (bądź ograniczy) obecne preferencje.

Ponadto z początkiem kwietnia 2013 r. zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących wprowadzając duże zamieszanie w zakresie informacji, jakie winny się znajdować na paragonach fiskalnych.

Użycie w tym rozporządzeniu zwrotu „nazwa towaru lub usługi pozwalająca na jednoznaczną ich identyfikację” spowodowało wiele spekulacji w zakresie określenia, jak dokładnie ta nazwa winna być określona, co dodatkowo podsycały w wydawanych na początku interpretacjach organy podatkowe wskazując, że w zasadzie każdy towar powinien mieć na urządzeniu fiskalnym oddzielny kod. Tak rygorystyczna interpretacja przepisu spowodowała, że część przedsiębiorców (głównie drobne sklepy o szerokim asortymencie) zaczęła zastanawiać się nawet nad likwidacją działalności gospodarczej, gdyż wprowadzenie systemu, który pozwoliłby na tak dokładne oraz sprawne ewidencjonowanie sprzedaży na kasie rejestrującej, przewyższał ich możliwości finansowe.

Na szczęście ostatecznie Minister Finansów wydał interpretację ogólną, która ograniczyła wcześniejsze zapędy fiskusa w tej materii. Przypomnijmy, że nowe rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r., zaś znowelizowane regulacje dotyczące paragonów zaczęły obowiązywać od 1 października (tego dnia weszło w życie także nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące). Interpretacja ogólna w zakresie nazw na paragonach została z kolei wydana dopiero 12 września 2013 r. W tym czasie część firm niepotrzebnie poniosła już wydatki na dostosowanie swoich systemów fiskalnych do nowych wymogów zgodnie z linią interpretacyjną izb skarbowych.

Ponadto nowe kasy fiskalne muszą dysponować możliwością zamieszczania na paragonach NIP-u nabywcy. Zgodnie z zamysłem ustawodawcy bowiem paragony takie mają m.in. pełnić funkcję faktury uproszczonej.

Rok 2013 przyniósł także wprowadzenie przepisów odnoszących się do korygowania sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej. Obecnie podatnicy zostali zobowiązani do prowadzenia dwóch dodatkowych ewidencji: zwrotów i uznanych reklamacji oraz oczywistych pomyłek.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: