Zawiadomienie urzędu skarbowego o formie opodatkowania
2013-12-11 13:29
Zawiadomienie urzędu skarbowego o formie opodatkowania © s_l - Fotolia.com
Przeczytaj także: Utrata prawa do karty podatkowej gdy usługi dla firmy?
Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się być negatywna. Jak bowiem wynika z analizy przepisów podatkowych (art. 9 ust. 1-2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 9 ust. 1-2 i art. 29 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) jedynie podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a więc na formularzu CEIDG-1 (w przypadku karty podatkowej do wniosku trzeba dołączyć PIT-16). Warto przy tym pamiętać, iż złożenie zawiadomienia o wyborze formy opodatkowania za pośrednictwem tego formularza jest prawem, z którego nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać, ale nie muszą. Jeżeli podatnik z prawa tego nie skorzysta winien złożyć fiskusowi (właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego) odrębne oświadczenie w tym zakresie. Wyjątkiem są ci podatnicy, którzy dla nowo otwartej działalności wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Jest to bowiem podstawowa forma opodatkowania, pozostałe są względem niej fakultatywne.fot. s_l - Fotolia.com
Zawiadomienie urzędu skarbowego o formie opodatkowania
Jak już zostało to wyżej podkreślone, skorzystanie na początku firmy z danej formy opodatkowania nie oznacza, że jest to wybór na cały okres prowadzenia działalności gospodarczej. Otóż w latach następnych podatnik może kontynuować dotychczasową formę opodatkowania (o ile nie straci do niej prawa z różnych przyczyn, np. wykonanie czynności wyłączającej dany sposób rozliczania podatku, przekroczenie określonego limitu), bądź też postanowić o zmianie. W przypadku kontynuacji fiskusowi nie trzeba składać żadnych dodatkowych oświadczeń ani wniosków. Przyjmuje się tutaj bowiem, że dokonany na początku wybór ma zastosowanie także w latach następnych. Jest tak przy każdej formie opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa).
Jeżeli jednak podatnik postanowi zmienić formę opodatkowania, o fakcie tym musi właściwy dla siebie urząd skarbowy powiadomić. Przypomnijmy, iż zmiany takiej (dobrowolnie) można dokonać jedynie na początku roku podatkowego – do 20 stycznia i będzie ona miała zastosowanie dla podatnika co do zasady przez cały rok (nie jest możliwa jej dobrowolna zmiana w trakcie roku).
Stosownego zawiadomienia należy dokonać w formie pisemnej. Niemniej ustawodawca nie wskazał urzędowego wzoru takiego zawiadomienia (za wyjątkiem karty podatkowej, gdzie wniosek o jej zastosowanie składa się na formularzu PIT-16). Co za tym idzie wystarczającym wydaje się tutaj być oświadczenie podatnika wskazujące, jaką formę opodatkowania na dany rok wybrał. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to że oświadczenie takie musi zostać złożone na piśmie i w określonym terminie.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)