Wnioski o interpretacje podatkowe tylko z opłatą
2013-12-11 13:32
Wnioski o interpretacje podatkowe tylko z opłatą © NAN - Fotolia.com
Przeczytaj także: Interpretacja podatkowa chroni przed odsetkami za zwłokę
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej składa się za pomocą druku ORD-IN, do którego można dołączyć załącznik ORD-IN/A, dający wnioskodawcy dodatkowe miejsce na opis sprawy i swojego stanowiska. Druk ten można wypełnić za pomocą strony internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl, na której znajduje się także broszura informacyjna, zawierająca dokładne instrukcje dla wnioskodawcy.Poprawny wniosek powinien zawierać między innymi: wyczerpujący i konkretny opis stanu faktycznego (lub zdarzenia przyszłego), w związku z którym chce się uzyskać wyjaśnienie przepisów prawa podatkowego, a także pytanie wnioskodawcy, opis stanowiska wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz oświadczenie, że opisane we wniosku elementy stanu faktycznego na dzień złożenia wniosku nie są przedmiotem postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub skarbowej, bądź sprawa nie została rozstrzygnięta w ostatecznej decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej. Na wniosku musi się również znaleźć podpis wnioskodawcy lub osoby uprawnionej do występowania w jego imieniu oraz ewentualnie dokument pełnomocnictwa (jeśli wniosek jest składany w imieniu innej osoby).
Ważne, aby dokładnie sprawdzić poprawność i kompletność danych zawartych we wniosku, ponieważ błędy opóźnią wydanie interpretacji. Jeżeli formularz ORD-IN nie jest wypełniony poprawnie lub jest niekompletny, wnioskodawca jest wzywany do uzupełnienia braków lub wprowadzenia zmian. Ma na to 7 dni od daty otrzymania wezwania.
Złożyć można tylko w kilku izbach
Wnioski o interpretację indywidualną przyjmowane są jedynie w pięciu izbach skarbowych w Polsce (w zależności od miejsca zamieszkania wnioskodawcy).
fot. mat. prasowe
Gdzie złożyć wniosek o interpretację podatkową?
Na koniec opłata
Opłata za złożenie wniosku wynosi 40 zł od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku. Jeśli jeden wniosek zawiera kilka stanów faktycznych (zdarzeń przyszłych), które mają być przedmiotem interpretacji, opłatę należy uiścić za każdy opisany stan faktyczny (zdarzenie przyszłe). Najprościej przelać kwotę na konto bankowe właściwego organu, korzystając z numerów kont podanych w formularzu ORD-IN. Warto zapoznać się ze wzorem wpłaty, który jest dostępny na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.
W przypadku nieuiszczenia opłaty w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku, fiskus skieruje do podatnika wezwanie do uiszczenia opłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Jeśli podatnik nie zastosuje się do wezwania, wniosek nie zostanie rozpatrzony.
Katarzyna Miazek, Katarzyna Więsik
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)