eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodatek VAT od usługi transportowej towaru poza krajem

Podatek VAT od usługi transportowej towaru poza krajem

2013-12-09 13:37

Podatek VAT od usługi transportowej towaru poza krajem

Podatek VAT od usługi transportowej towaru poza krajem © thomaslerchphoto - Fotolia.com

W zakresie opodatkowania VAT-em usług transportowych istotnych jest kilka czynników. Inaczej będzie w przypadku usług wykonywanych na rzecz podmiotów krajowych, inaczej w przypadku firm zagranicznych. Niekiedy istotne jest także miejsce odbywania transportu (i to nie tylko w zakresie miejsca opodatkowania, ale także właściwej stawki podatku).

Przeczytaj także: Stawka VAT 0% na usługi transportowe towaru?

Rozpatrzmy następującą sytuację: Polska firma wykonała usługę transportową na rzecz innego polskiego przedsiębiorcy. Ta odbywała się jednak w całości poza granicami kraju, tj. z Francji do Niemiec. Dokumentem potwierdzającym wykonanie usługi jest list przewozowy CMR. Gdzie oraz jaką stawką podatku VAT usługa ta podlega opodatkowaniu? Co by było, gdyby państwem docelowym nie był kraj unijny, a np. Szwajcaria?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytania, w pierwszej kolejności należy określić miejsce opodatkowania usługi. Do usług transportu drogowego towarów stosuje się regułę ogólną wynikającą z art. 28b ustawy o VAT. I tak w przypadku usług świadczonych na rzecz podatników (a więc w uproszczeniu mówiąc dla innych przedsiębiorców) miejsce opodatkowania określa się zgodnie z miejscem siedziby usługobiorcy, czyli podmiotu zlecającego wykonanie danej usługi (nabywcy). Pewien wyjątek dotyczy usług wykonywanych dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, jeżeli to jest inne aniżeli jego siedziba. W takim przypadku to miejsce prowadzenia działalności jest miejscem opodatkowania usługi.

W naszym przypadku usługa transportowa świadczona jest na rzecz polskiej firmy. Oznacza to, że tutaj podlega ona opodatkowaniu. Ustawodawca wprawdzie przewidział tutaj jeden wyjątek, niemniej nie ma on zastosowania do sytuacji z przykładu. Usługa taka byłaby bowiem opodatkowana poza terytorium UE, jeżeli w całości byłaby także świadczona poza tym terytorium (czyli na terenie państw trzecich).

fot. thomaslerchphoto - Fotolia.com

Podatek VAT od usługi transportowej towaru poza krajem

Generalnie usługi transportowe towarów podlegają w Polsce opodatkowaniu wg stawki podstawowej, która obecnie wynosi 23%.


Generalnie usługi transportowe towarów podlegają w Polsce opodatkowaniu wg stawki podstawowej, która obecnie wynosi 23%. Taka też stawka będzie miała zastosowanie w naszym przypadku. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze tak jest. Otóż w przypadku transportu międzynarodowego stawka ta jest obniżana do 0%, o ile podatnik wykonujący transport posiada stosowne dokumenty na potwierdzenie wykonania takiej usługi.

Z transportem międzynarodowym (a więc takim, w którym miejscem rozpoczęcia transportu, bądź miejscem jego zakończenia jest terytorium państwa trzeciego, np. Szwajcaria) mamy głównie do czynienia w sytuacji, gdy transport przez pewien odcinek drogi przebiega przez terytorium Polski (czyli gdy miejscem nadania bądź docelowym jest Polska, albo inne państwo członkowskie o ile transport przez pewien odcinek drogi przebiega przez terytorium RP). Transport międzynarodowy występuje jednak także wówczas, gdy zarówno miejsce rozpoczęcia usługi transportu jak i jej zakończenia znajduje się poza terytorium UE, o ile transport ten na pewnym odcinku przebiega przez Polskę. Na powyższe wskazuje wprost ustawa.

Na tym jednak nie koniec. Na mocy rozporządzenia wykonawczego ustawodawca wskazał bowiem, że 0% stawka podatku VAT może mieć zastosowanie także w sytuacji, w której towar jest przewożony z państwa członkowskiego na teren kraju trzeciego bądź odwrotnie nawet wówczas, gdy transport taki nie przebiega przez terytorium Polski. Zatem w przypadku transportu przedmiotowego towaru z Francji do Szwajcarii przez polską firmę na rzecz polskiego kontrahenta, stawka podatku wynosiłaby za nią 0% nawet wówczas, gdyby transport ten na żadnym odcinku nie przebywał na terytorium Polski. Niemniej należy pamiętać o prawidłowym udokumentowaniu takiej usługi.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Obniżenie stawki VAT w transporcie mn. do 0%.

    produktyzperu / 2014-06-16 19:46:11

    Bardzo przydatny artykuł. Proszę o wyjaśnienie jakie dokumenty powinny być przedstawione, aby stawka VAT za transport międzynarodowy (z Peru do Polski) obniżona została do 0%?


    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Obniżenie stawki VAT w transporcie mn. do 0%.

    produktyzperu / 2014-06-16 23:05:02

    Bardzo przydatny artykuł. Proszę o wyjaśnienie jakie dokumenty powinny być przedstawione, aby stawka VAT za transport międzynarodowy (z Peru do Polski) obniżona została do 0%?


    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: