Spotkanie biznesowe: co w koszty uzyskania przychodu?
2013-12-06 13:09
Spotkanie biznesowe: co w koszty uzyskania przychodu? © pressmaster - Fotolia.com
Przeczytaj także: Grupa międzynarodowa: spotkanie a koszty podatkowe
W interpretacji ogólnej Minister Finansów postanowił wyjaśnić część wątpliwości związanych z ustaleniem, kiedy wydatki jako poniesione na cele reprezentacji, nie mogą być kosztem uzyskania przychodów. Kwestia ta od dawna budziła wątpliwości podatników, jednolitego stanowiska w tym zakresie nie wypracowało także orzecznictwo sądów administracyjnych, dlatego tym bardziej z zadowoleniem można przyjąć, że w końcu została wydana interpretacja ogólna.W interpretacji wprost wskazano, że nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów wydatki na drobne poczęstunki (np. ciastka, paluszki, kanapki), napoje (np. kawa, herbata, woda mineralna, soki), a także posiłki (np. obiady, lunche). Wskazanie w interpretacji konkretnych kategorii wydatków, które jednoznacznie można zaliczyć do kosztów podatkowych, na pewno pomoże podatnikom wypracować nowe zasady kwalifikowania wydatków reprezentacyjnych. Dotychczas w praktyce podatnicy często automatycznie wyłączali z kosztów uzyskania przychodów wszelkie wydatki ponoszone na usługi restauracyjne, obawiając się, że zostaną one uznane za reprezentację. Obecnie, powołując się na ogólną interpretację, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na spotkania biznesowe, mające miejsce w restauracjach.
fot. pressmaster - Fotolia.com
Spotkanie biznesowe: co w koszty uzyskania przychodu?
W interpretacji wskazano także wydatki, których nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W pierwszej kolejności Minister Finansów wskazał na wydatki, które nie mają związku z prowadzoną działalnością, np. obiady dla rodziny i przyjęcia dla znajomych oraz usługi rozrywkowe. Takie wydatki nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, ze względu na brak związku z uzyskiwanymi przychodami.
Natomiast za wydatki na reprezentację, wyłączone z kosztów uzyskania przychodów zgodnie z interpretacją ogólną, należy uznać takie wydatki, których wyłącznym bądź dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, czy działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z uczestnikami takich spotkań. Dla oceny takich wydatków nie są jednak istotne takie cechy jak wystawność, wytworność, okazałość poczęstunków. Nie ma bowiem możliwości skonstruowania miernika dla określenia poziomu wystawności, wytworności, okazałości czy przepychu jednakowego dla wszystkich podmiotów gospodarczych.
Powyższa konkluzja oznacza, że obecnie, to cel poniesienia wydatku a nie cechy obiektywne samego poczęstunku decydują o kwalifikacji podatkowej kosztu. Takie zmienione podejście powinno znaleźć odpowiednie odzwierciedlenie również w zasadach prowadzenia ewidencji na potrzeby kwalifikacji wydatków do kosztów reprezentacji.
Wprowadzenie zasad kwalifikacji wydatków, uwzględniających wytyczne zawarte w interpretacji ogólnej, ma o tyle istotne znaczenie, iż w przypadku, gdy zaistniały w praktyce stan faktyczny będzie taki jak ten przedstawiony w interpretacji ogólnej, podatnik będzie korzystać ze szczególnej ochrony, którą zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, zapewnia ogólna interpretacja prawa podatkowego, tj. będzie chroniony przez zapłatą podatku, odsetek za zwłokę oraz odpowiedzialnością karną-skarbową.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)