Interpretacja podatkowa chroni przed odsetkami za zwłokę
2013-11-28 13:22
Interpretacja podatkowa chroni przed odsetkami za zwłokę © Orange Tuesday - Fotolia.com
Przeczytaj także: Indywidualna interpretacja podatkowa: 14 dni na podważenie
Podatnicy często mają trudności w zrozumieniu przepisów podatkowych, często też zastanawiają się nad ewentualnymi skutkami, jakie mogłyby wywołać podejmowane przez nich w sferze podatków decyzje. Aby uniknąć wyeliminować negatywne skutki ewentualnego dopuszczenia się przez podatnika nieprawidłowości, warto zwrócić się do fiskusa o pomoc. Służy do tego wniosek o interpretację indywidualną, a prawo do jego złożenia przysługuje każdemu podatnikowi. Na wydanie interpretacji indywidualnej fiskus ma trzy miesiące. Warto wstrzymać się w tym czasie z podjęciem decyzji w niejasnej sprawie podatkowej, bowiem podatnika chroni jedynie wydana już interpretacja.Bez odsetek za zwłokę
Złożenie wniosku do organu podatkowego w żaden sposób nie zaszkodzi podatnikowi jako wnioskodawcy. Wręcz przeciwnie - jeżeli treść wydanej interpretacji jest korzystna dla podatnika, a organ podatkowy nie uwzględni interpretacji podatkowej w swoim rozstrzygnięciu, podatnik nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej oraz nie zostaną naliczone odsetki za zwłokę. Ochrona obejmuje skutki podatkowe zdarzeń mających miejsce do końca okresu rozliczeniowego, w którym doręczono rozstrzygnięcie zmieniające lub uchylające interpretację.
Podatnik może zostać także zwolniony z obowiązku zapłaty podatku, jeśli zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji indywidualnej, a skutki podatkowe związane ze zdarzeniem miały miejsce po doręczeniu interpretacji.
fot. Orange Tuesday - Fotolia.com
Interpretacja podatkowa chroni przed odsetkami za zwłokę
Warto zachować staranność
Może się zdarzyć, że czas oczekiwania na wydanie interpretacji będzie dłuższy niż 3 miesiące. Powodem mogą być błędy we wniosku, do usunięcia których podatnik zostanie przez fiskusa wezwany. W przypadku konieczności uzupełnienia czas na odpowiedź urzędu liczy się nie od dnia złożenia wniosku, lecz od jego uzupełnienia. Chcąc tego uniknąć i jak najszybciej rozwiać swoje wątpliwości, warto starannie wypełnić wniosek. Przede wszystkim musi on dotyczyć jednej konkretnej wątpliwej sprawy, a co za tym idzie, należy ją wyczerpująco opisać. Trzeba m.in. podać rodzaj i liczbę wątpliwych zdarzeń (zaistniałych stanów faktycznych czy zdarzeń, które mają nastąpić w przyszłości), a także wskazać, jakie przepisy prawa podatkowego mają być przedmiotem interpretacji.
Katarzyna Miazek, Karolina Zawłocka
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)