eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaOdliczenie VAT gdy firmowy samochód używany prywatnie

Odliczenie VAT gdy firmowy samochód używany prywatnie

2013-11-27 13:26

Przeczytaj także: Odliczenie VAT gdy samochód demonstracyjny


W myśl art. 3 ust. 3 ustawy nowelizującej, spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 2 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

W świetle art. 4 ustawy nowelizującej, w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2013 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1.(…)

Z powyższych przepisów wynika, iż zasadą jest, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 60%, nie więcej jednak niż 6.000zł. Żaden z powołanych przepisów nie wskazuje na brak prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów oraz usług związanych z eksploatacją samochodu osobowego, wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, z wyjątkiem wydatków dotyczących nabycia benzyny.

Jednakże, jak wynika z wniosku, samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy, bowiem Wnioskodawca wskazał, że samochód jest wykorzystywany także do celów osobistych.

Zatem, Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej zakup samochodu oraz z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z eksploatacją samochodu osobowego, w takim zakresie, w jakim samochód oraz towary i usługi związane z eksploatacją samochodu, są związane z wykorzystaniem przedmiotowego pojazdu do wykonywania czynności opodatkowanych, z wyłączeniem wydatków na nabycie benzyny.

Wnioskodawca wskazał, iż w ramach działalności gospodarczej wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane. Przedmiotowy samochód jest wykorzystywany do celów działalności gospodarczej w 60%. Zatem Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia 60% z 60% kwoty podatku określonej w fakturze zakupu samochodu, nie więcej jednak niż 60% z kwoty 6.000 zł, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy oraz art. 3 ust.1 ustawy nowelizującej.

Także prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z eksploatacją samochodu (z wyjątkiem wydatków na benzynę) przysługuje w takim zakresie w jakim są one wykorzystywane do czynności opodatkowanych w prowadzonej działalności gospodarczej tj. w przypadku Wnioskodawcy w wysokości 60% kwot podatku naliczonego.

Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu benzyny, stosownie do art. 4 ustawy nowelizującej.

Reasumując, skoro samochód oprócz działalności gospodarczej wykorzystywany jest również dla potrzeb osobistych Wnioskodawcy, odliczenie podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu w kwocie 6.000 zł oraz odliczanie podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z bieżącą eksploatacją samochodu (z wyłączeniem podatku naliczonego na zakup benzyny) w pełnej wysokości, jest nieprawidłowe. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: