Motocykl w podatku VAT: zakup pojazdu i paliwa
2013-11-21 13:33
Motocykl w podatku VAT: zakup pojazdu i paliwa © Dudarev Mikhail - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek VAT i dochodowy: rower, skuter czy motocykl w firmie
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Należy jednakże pamiętać, że ustawodawca przewiduje sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje możliwość skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego, pomimo że spełnione są generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (tzn. istnieje związek pomiędzy zakupami a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi). Ograniczenia w zakresie możliwości skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczą m.in. wydatków związanych z samochodami. Obecnie zasady dokonywania odliczenia podatku naliczonego w przypadku samochodów regulują przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (zwanej dalej ustawą nowelizującą).W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł. Ponadto, ustawodawca wprowadził zakaz odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu. Powyższe dotyczy tych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, które wykorzystywane są do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
fot. Dudarev Mikhail - Fotolia.com
Motocykl w podatku VAT: zakup pojazdu i paliwa
Należy zauważyć, że przepisy podatkowe nie definiują pojęcia „pojazd samochodowy”. Tym samym należy odwołać się do przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Stosownie do przepisów ww. ustawy, za motocykl uważa się pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy. Co istotne w zakresie powyższej definicji mieszczą się również motocykle.
Mając na uwadze, że motocykle są pojazdami samochodowymi oraz ich dopuszczalna masie całkowita nie przekracza 3,5 tony, w przypadku nabycia motocykla z zamiarem wykorzystywania go do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości, a jedynie w ograniczonym zakresie, tj. 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6.000 zł. Ponadto podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa do napędu motocykla.
oprac. : Małgorzata Breda / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)