Podatki: zmiany prawa nie sprzyjają inwestycjom
2013-11-20 21:59
Podatki © bzyxx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Termin zwrotu VAT: wydłużenie tylko z uzasadnieniem
Za główne objawy niestabilności systemu podatkowego ankietowani uznają częste zmiany legislacyjne oraz niejednoznaczność, słabość i zmienność praktyki orzeczniczej, wsteczne zmiany w prawie a także przewlekłe postępowania podatkowe. Przedsiębiorcy wskazują ponadto, że stabilność i przejrzystość systemu podatkowego to ważne czynniki konkurencyjne, a częste zmiany prawa podatkowego obniżają atrakcyjność inwestycyjną.Ankietowani przez Deloitte podatnicy swoje relacje z fiskusem oceniają raczej pozytywnie - swoje relacje z organami skarbowymi jako dobre lub bardzo dobre oceniło dwie trzecie ankietowanych. Na pogorszenie tych relacji w ciągu ostatniego wskazało jedynie 5 proc. ankietowanych firm.
Trzy czwarte ankietowanych podatników stwierdziło, że w ciągu ostatnich trzech lat doświadczyli kontroli w zakresie podatku VAT, ponad połowa (około 60 proc.) w zakresie CIT, 40 procent podatników "skarbówka" kontrolowała na okoliczność cen transferowych lub opodatkowania transakcji międzynarodowych, w 20 proc. przedsiębiorstw fiskus sprawdzał poprawność rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, w zaledwie co dziesiątej firmie organy skarbowe badały rozliczenia celne, akcyzowe oraz opodatkowanie majątku.
– W Polsce praktyka administracyjna w zakresie cen transferowych jest niejasna i nieprzewidywalna, większość interpretacji podatkowych dotyczących cen transferowych stanowią interpretacje negatywne, a orzeczenia sądowe często wprowadzają rozszerzającą interpretację przepisów i prowadzą do wzrostu niepewności zwłaszcza w zakresie obowiązków dokumentacyjnych. Jak wynika z badania, skomplikowane i niejasne przepisy stanowią duże wyzwanie zarówno dla organów podatkowych, jak i dla podatników – komentuje Iwona Georgijew z Deloitte.
Badanie było przeprowadzane od czerwca do lipca 2013 r. w 27 krajach: Austrii, Belgii, Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Danii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, w Irlandii, we Włoszech, Kazachstanie, na Litwie, w Luksemburgu, Holandii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, na Ukrainie oraz w Wielkiej Brytanii. W ankiecie uczestniczyło prawie tysiąc firm (938), a odpowiedzi udzielali kierownicy działów podatkowych.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)