eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatek VAT 2014: zbiorcze faktury

Podatek VAT 2014: zbiorcze faktury

2013-11-08 13:17

Podatek VAT 2014: zbiorcze faktury

Podatek VAT 2014: zbiorcze faktury © mattz90 - Fotolia.com

Ustawa o podatku od towarów i usług doczekała się kolejnej nowelizacji, która wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2014 roku. Jest ona postrzegana jako największa z dotychczas uchwalonych nowel. Nie ze względu na ilość zmian w samej ustawie, a odejście od formalizmu przy ustalaniu momentu powstania obowiązku podatkowego. Ponadto ustawodawca przeniósł do ustawy całą regulację dotyczącą zasad wystawiania faktur.

Przeczytaj także: Zasady wystawiania faktur elektronicznych: kontrola biznesowa

Jedna z pozytywnych zmian dotyczy możliwości wystawiania faktur dokumentujących dłuższy okres współpracy pomiędzy firmami, niż jak dotychczasowe 7 dni.

Wystawianie faktur zbiorczych w 2013 roku
Obowiązek wystawiania faktur wynika wprost z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT : “Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy(...)”.

Ogólna zasada dotycząca terminu wystawiania faktur w 2013 roku wskazuje, że fakturę należy sporządzić nie później niż 7 dnia od daty wydania towaru lub wykonania usługi.

Z kolei rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur pozwala na sporządzenie faktury dokumentującej kilka odrębnych dostaw towarów lub usług dokonanych w trakcie miesiąca, jeżeli zostanie wystawiona nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano towar lub wykonano usługę. Taki zapis został zawarty w § 9 ust. 3 rozporządzenia.

fot. mattz90 - Fotolia.com

Podatek VAT 2014: zbiorcze faktury

Przedsiębiorca będzie mógł wystawić jedną fakturę dokumentującą całą sprzedaż dokonaną na rzecz tego samego kontrahenta w ciągu miesiąca. W konsekwencji faktura ta co do zasady będzie spełniała funkcję aktualnie obowiązującej faktury zbiorczej.


Faktury zbiorcze 2014
Począwszy od roku 2014 co do zasady wszelkie przepisy dotyczące fakturowania podatnik odnajdzie bezpośrednio w ustawie o podatku od towarów i usług. Będzie to spore uproszczenie dla przedsiębiorców, którzy znajdą wszystkie ważne dla siebie informacje w jednym akcie prawnym.

Regulacje dotyczące faktur zostaną ujęte w art. 106a do art. 108 włącznie. Niestety wśród nich nie ma mowy o możliwości wystawiania faktur zbiorczych, tak jak to miało miejsce w rozporządzeniu fakturowym.

Takie rozwiązanie spowodowane jest zmianą przepisów w zakresie terminów wystawiania faktur. Bowiem ogólna zasada zawarta w art. 106i ust. 1 ustawy o VAT mówi, że fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Jak wynika z powyższych unormowań przedsiębiorca będzie mógł wystawić jedną fakturę dokumentującą całą sprzedaż dokonaną na rzecz tego samego kontrahenta w ciągu miesiąca. W konsekwencji faktura ta co do zasady będzie spełniała funkcję aktualnie obowiązującej faktury zbiorczej.

Przykład.
Przedsiębiorca, u którego obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych dokonał dostawy towarów w dniach 5, 16 i 27 stycznia 2014 roku. Jak udokumentować tego typu transakcję?

Podatnik w tej sytuacji ma dwa rozwiązania:
I rozwiązanie- wystawić faktury oddzielnie dla każdej z transakcji, najpóźniej do dnia 15 lutego 2014, lub
II rozwiązanie- wystawić jedną fakturę do dnia 15 lutego, obejmującą wszystkie trzy dostawy.

Przedsiębiorca powinien pamiętać, że zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, a więc odpowiednio 5, 16 i 27 stycznia 2014. Wystawienie faktury w dniu 15 lutego nie spowoduje przesunięcia terminu obowiązku podatkowego na okres następny.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: