Karta podatkowa: w 2014 r. nowy PIT-16?
2013-11-06 12:24
Karta podatkowa: w 2014 r. nowy PIT-16? © kwakier - Fotolia.com
Przeczytaj także: Karta podatkowa dla lekarzy w ramach wolnego zawodu
Do złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej obowiązany jest każdy, kto od 2014 r. chciałby rozliczać się na takich zasadach. Wniosek zgłoszeniowy PIT-16 można złożyć także drogą elektroniczną i to bez wymaganego kwalifikowanego podpisu elektronicznego (zatwierdzany jest danymi autoryzacyjnymi). Ułatwieniem jest interaktywny wniosek, jaki znaleźć można na stronie ministerstwa finansów: .W nowym wzorze wniosku proponuje się przede wszystkim ograniczenie zakresu danych identyfikacyjnych. Propozycja usunięcia wybranych okienek związana jest z wejściem w życie z dniem 1 września 2011 r. przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw, a także z uruchomieniem Centralnego Rejestru Podatników.
Mniej danych
Przede wszystkim w PIT-16 skrócona miałaby zostać część B, identyfikująca przedsiębiorcę. Projekt rezygnuje z części B.2. dotyczącej adresu zamieszkania, pozostawiając do uzupełnienia jedynie imię i nazwisko oraz datę urodzenia podatnika. Ze względu na założenie Krajowej Ewidencji Podatników (Centralnego Rejestru Podatników) urzędy skarbowe mają bezpośredni dostęp do danych identyfikacyjnych i ewidencyjnych podatników i płatników. Podawanie danych adresowych na wniosku zatem, wydaje się być zbędne, gdyż podatnicy mają obowiązek zgłaszania i aktualizacji danych (m.in. adresu zamieszkania) właśnie w tej krajowej ewidencji.
fot. kwakier - Fotolia.com
Karta podatkowa: w 2014 r. nowy PIT-16?
Bez niepotrzebnych obliczeń
W części C, w której należy zaznaczyć, od kiedy podatnik chce stosować kartę podatkową, nie trzeba by było już podawać wysokości deklarowanej co miesiąc kwoty. W karcie podatkowej wysokość podatku ustalana jest bowiem decyzją konstytutywną wydawaną przez urząd skarbowy, a informacji tej fiskus nie wykorzystuje na potrzeby pomiaru podatku.
Pracownicy po numerze PESEL lub NIP
W projekcie nowej deklaracji PIT-16 doprecyzowana została również rubryka D, która przedstawia dane dotyczące działalności. W sekcji D.3.1. pozycje zawierające „datę urodzenia (dzień-miesiąc-rok)” zastąpiono pozycjami „identyfikator podatkowy NIP/numer PESEL”. W podpunkcie D.3.2. mówiącym o danych wspólników lub pracowników przedsiębiorcy, od stycznia należałoby dodatkowo wskazać, czy podana osoba jest wspólnikiem, czy podatnikiem. Kolejne okienka, D.3.3., D.3.4., D.3.5. oraz D.3.6. zostały w projekcie uzupełnione o nr PESEL lub NIP osoby zatrudnionej w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy lub zatrudnionego bezrobotnego studenta czy pozostałych pracowników.
Zamieszczona stosowna klauzula
Ministerstwo proponuje także zastąpienie dotychczasowego oświadczenia zawartego na końcu formularza o znajomości przepisów Kodeksu karnego skarbowego za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością, pouczeniem o odpowiedzialności przewidzianej w Kodeksie karnym skarbowym za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy i przez to narażenie podatku na uszczuplenie. Niezależnie od tego, że odpowiedzialność karna skarbowa nie jest uzależniona od zawarcia takiego pouczenia w formularzu podatkowym wypełnianym przez podatnika, resort decyduje się na taką formę dla podniesienia poczucia lojalności organów podatkowych wobec wnioskodawcy.
Katarzyna Miazek, Dominik Mędrzycki
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)