Podatek dochodowy: sprzedaż używanych części samochodowych
2013-10-26 09:00
Części samochodowe © yuryrumovsky - Fotolia.com
Przeczytaj także: Gdy wynajmujących jest dwóch - wystawiają dwie faktury
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą: serwis samochodowy, handel częściami samochodowymi, opodatkowaną na zasadach ogólnych. W latach 2011 – 2012 sprzedawał za pośrednictwem strony internetowej używane części samochodowe pochodzące z jego prywatnie zakupionych w 2006 r. samochodów wykorzystywanych na cele prywatne. Samochody te uległy wypadkom komunikacyjnym w 2011 i 2012 r. Pierwotnie wnioskodawca zamierzał je remontować, dlatego dokonał zakupu używanych części zamiennych. Z tego tytułu nie odliczył podatku VAT, nie zaliczył ich także w ciężar kosztów uzyskania przychodu prowadzonej firmy. Po skalkulowaniu kosztów naprawy okazało się jednak, że przewyższają one wartość pojazdów. Dlatego też postanowił on nabyte części oraz nadające się do użytku części z uszkodzonych samochodów sprzedać (pierwotnie samochody miały zostać sprzedane w całości). Sprzedawał także inne części nabyte prywatnie do tych samochodów od 2006 r. Transakcji takich było od kilku do kilkunastu w miesiącu, zaś ich wartość wynosiła od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Sprzedaż następowała jedynie za pośrednictwem Internetu. Na sprzedaż wnioskodawca nie wystawiał faktur ani rachunków. W związku z powyższym zadał on pytanie, czy na potrzeby podatku dochodowego powyższa sprzedaż podlega opodatkowaniu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
fot. yuryrumovsky - Fotolia.com
Części samochodowe
Treść powyższego przepisu wskazuje, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie bądź, od których zaniechano poboru podatku.
Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 wyżej powołanej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
• wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
• polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
• polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d. innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)–c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W świetle powyższego, obowiązek podatkowy powstanie w przypadku wystąpienia okoliczności wskazanych w powołanych wyżej przepisach. W sytuacji, gdy sprzedaż rzeczy dokonywana jest przez podatnika w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, w celu zarobkowym, tzn. z nastawieniem na zysk, wówczas będzie ona posiadać znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym przychody uzyskane z tego tytułu zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej. Natomiast, gdy sprzedaż nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (tym samym nie są spełnione ww. przesłanki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i jest dokonywana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, wówczas stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ww. ustawy. Są to więc przychody z odpłatnego zbycia rzeczy. (…)
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku o wydanie interpretacji stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że dokonana sprzedaż używanych części samochodowych spełnia przesłanki działalności gospodarczej, była bowiem wykonywana w sposób ciągły, kompleksowy, zorganizowany i profesjonalny, a działania Wnioskodawcy nie miały w tym przypadku charakteru przypadkowego i incydentalnego, wymagały podejmowania wielu zaplanowanych i przemyślanych czynności, w tym pośrednictwa portalu aukcyjnego. Należy więc uznać, że przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowych części w okresie od kwietnia 2011 r. do grudnia 2012 r., będzie przychodem z działalności gospodarczej.
Zatem, przychodu tego nie można kwalifikować jako przychodu z odpłatnego zbycia rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)