Najem lokalu: odliczenie VAT z faktur za opał
2013-10-19 09:51
Najem lokalu: odliczenie VAT z faktur za opał © stocksolutions - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynajem mieszkania: stawka VAT na media
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą detaliczną mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego. Jest czynnym podatnikiem VAT. W 2010 r. zawarł umowę najmu pomieszczeń magazynowych i biurowych od spółki z o.o., w której posiada większościowe udziały. Zgodnie z zapisami umowy, czynsz najmu zawierał koszty ochrony mienia, zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej, zaś wszelkie zmiany w umowie winny być sporządzone w formie pisemnej pod rygorem nieważności. W 2011 r. spółka ze względów finansowych nie kupowała opału do ogrzewania pomieszczeń, w związku z czym wydatki te musiał pokryć wnioskodawca (faktury za węgiel były wystawiane na jego firmę). Zaliczył ich wartość do kosztów uzyskania przychodów oraz odliczył podatek VAT. Niestety nie został sporządzony aneks do umowy najmu na tę okoliczność. Wnioskodawca także nie refakturował tych kosztów na spółkę. Z uwagi na brak stosownej zmiany umowy najmu urząd skarbowy zakwestionował zaliczenie wydatków na opał do kosztów uzyskania przychodu firmy wnioskodawcy. W związku z tym ten zadał pytanie, czy od zakupu węgla służącego do opału mógł odliczyć podatek VAT w sytuacji, gdy ten służył do ogrzewania pomieszczeń wykorzystywanych tylko w działalności opodatkowanej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
fot. stocksolutions - Fotolia.com
Najem lokalu: odliczenie VAT z faktur za opał
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.
Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.
Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Powyższe wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
Dodatkowo należy podkreślić, iż podatnik w momencie nabycia towarów określa, czy nabywane przez niego towary będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej. W konsekwencji należy wskazać, iż podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi. (…)
Przepisy ustawy i rozporządzeń wykonawczych w zakresie podatku VAT nie uzależniają prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony lub prawa do zwrotu podatku VAT od faktu zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Należy zauważyć, iż podstawę odliczenia podatku naliczonego stanowią faktury, które dokumentują rzeczywiste transakcje handlowe między określonymi podmiotami. Faktury są dokumentem o charakterze sformalizowanym. Co do zasady zatem, faktury muszą być wystawione zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Prawidłowość materialnoprawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze. Oznacza to, że nie można uznać za prawidłową fakturę, gdy wskazuje ona zdarzenie gospodarcze, które w ogóle nie zaistniało bądź zaistniało w innych rozmiarach albo między innymi podmiotami.
Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego wskazać należy, że Zainteresowany, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, miał prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesione opłaty za opał, bowiem wydatki te – jak wskazał Wnioskodawca – związane były z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Tym samym Wnioskodawca nie ma obowiązku korygowania wcześniej odliczonego podatku.
Reasumując, w świetle art. 86 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy wydatki na opał służyły czynnościom opodatkowanym Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)